Külföldi mobilitás cégcsoporton belül


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A multinacionális cégek külföldi mobilitás programjai által hazánkban is megjelent az „expatriota”, röviden „expat” kifejezés. A latin eredetű szó alatt azt értjük, amikor a hazai, ún. kiküldő munkáltató a vele már hosszabb ideje munkaviszonyban álló munkavállalóját ideiglenesen a cégcsoporthoz tartozó, de másik országban lévő ún. fogadó munkáltatóhoz küldi ki, annak érdekében, hogy a munkavállaló speciális tudását átadja, vagy a már meglévő szaktudását, kompetenciáját tovább növelje a fogadó államban. Az „expat” munkavállaló tehát külföldi kirendelésben lévő munkavállalót jelent.


A külföldi kiküldetés formái

A kiküldetés időtartama szempontjából a munkajog két formát különböztet meg. Az első, amikor a kiküldetés ideje nem haladja meg a naptári évenként összesen a negyvennégy beosztás szerinti munkanapot vagy háromszázötvenkét órát. [Mt. 53. § (1) és (2) bek.] A második eset, ha a kiküldetés időtartam meghaladja a fent említett időtartamot. Ekkor a kiküldetés kizárólag a munkavállaló beleegyezésével jöhet létre. Ez utóbbit nevezzük kiküldetési megállapodásnak.

Aszerint, hogy cégcsoporton belüli kiküldetés mely országba történik, megkülönböztetünk EU-s tagállamokba történő kiküldetést és harmadik országbeli kiküldetést, amelyekre eltérő társadalombiztosítási és adójogi szabályok vonatkoznak. Erről részletesen lásd: Dr. Kovács Szabolcs alábbi cikkét.

1. A küldetési levél

A kiküldetési levéllel a munkáltató utasítás alapján a munkavállaló egy rövidebb, korlátozott ideig másik országban végzi a munkáját, nem érintve az eredeti munkaszerződést. Ebben az esetben a munkáltató egyoldalúan dönthet a kiküldetésről azzal a korláttal, hogy a munkáltató a munkavállaló érdekeit a méltányos mérlegelés alapján köteles figyelembe venni, és a teljesítés módjának egyoldalú meghatározása a munkavállalónak aránytalan sérelmet nem okozhat. [Mt. 6. § (3) bek.] A régi Mt. alapján hozott Legfelsőbb Bíróság döntése értelmében a külföldi munkáltatónál történő munkavégzésre kötelezés rendeltetésellenes, ha a munkáltató kettőszáz munkanap külföldi munkavégzésre kötelezte az igazgatói munkakört betöltő munkavállalót rossz egészségi állapota és idős édesanyja ápolási kötelezettsége ellenére. [BH 2010.195]

A munkaadónak a munkavállalóval szembeni, a szerződés, illetve a munkaviszony feltételeire vonatkozó tájékoztatási kötelezettségéről szóló 91/533/EGK irányelvvel összhangban az Mt. meghatározza a kiküldetési levél kötelező tartalmi elemeit és a tájékoztatás határidejét.

A tizenöt napot meghaladó külföldön történő munkavégzés esetén – az Mt. 46. § felsorolt általános tájékoztatási elemeken túl – a munkavállalót legkésőbb a külföldre való kiutazást megelőző 7 nappal írásban tájékoztatni kell:

  • a külföldi munkavégzés helyéről, tartamáról,
  • a pénzbeli és a természetbeni juttatásokról,
  • a díjazás és egyéb juttatás pénzneméről (lásd még! külföldi kiküldetéshez kapcsolódó elismert költségekről szóló Korm. rendeletben meghatározott külföldi kiküldetési napidíj összege), továbbá
  • a hazatérésre irányadó szabályokról. [Mt. 47.§]

A kiküldetési levél a fentieken kívül a munkavégzés mindennapi kérdéseit is rendezheti: ellátandó feladat, szállás, fogadó munkáltatónál lévő kapcsolattartó neve, elérhetősége, munkarend.

A kiküldetési levél tehát jogi szempontból a munkáltató nyilatkozata, amelyben az eredeti munkaszerződéstől eltérő munkavégzésre utasítja a munkavállalót. Meg kell jegyezni, hogy a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás esetén a munkavállaló az ellátott munkakörre előírt, de legalább a munkaszerződése szerinti alapbérre jogosult. [Mt. 53. § (5) bek.]

2. Kiküldetési megállapodás

A munkajog szempontjából a cégcsoporton belüli külföldi kiküldetés egy atipikus háromoldalú jogviszony, amelyben főszabály, hiszen az „expat munkavállaló” ténylegesen kikerül az őt kiküldő munkáltató irányítása alól, és a fogadó munkáltató szervezetébe integrálódva annak utasítása és munkarendje szerint végzi munkáját. A kiküldő munkáltató és a fogadó munkáltató között egy polgári jogviszony jön létre, amelyen belül meghatározzák/meghatározhatják a munkavállaló foglalkoztatásához kapcsolódó lényeges kérdéseket (munkáltatói jogok gyakorlása, munkabérfizetés, kártérítési felelősség, stb.).

A munkavállaló és a kiküldő munkáltató vagy az eredeti munkaszerződés mellé külön kiküldetési megállapodást kötnek egymással vagy a munkaviszony megszüntetetésében állapodnak meg azzal, hogy a munkavállaló a cégcsoporthoz tartozó külföldi munkáltatónál mobilitás keretében folytatja tovább a munkát.

Munkajogi kérdés válasz csomag

A kiküldetési megállapodásban elsősorban meg kell vizsgálni a joghatóságot, majd meg kell választanuk a feleknek az alkalmazandó jogot. Erről bővebben lásd Dr. Bodnár Lilla cikkét.

A munkavállalóval kötött kiküldetési megállapodásnak tartalmaznia kell az Mt. 46. § szakaszában felsorolt általános tájékoztatási elemeket (munkaköri leírás, munkáltatói jogkör gyakorlója, bérelemek stb), valamint összhangban kell lennie a munkavállalók szolgáltatás nyújtása keretében történő kiküldetéséről szóló 96/71/EK (posting) irányelv minimum szabályival. 

Tekintettel arra, hogy a magyar jogszabály nem rendelkezik a cégcsoporton belüli kiküldetés szabályairól, ajánlott speciális klauzulákat beépíteni a megállapodásba, amely segít rendezni a felek jogviszonyát.

Ilyen lehet az ún. jogfolytonossági klauzula, amelyben a kiküldő munkáltató elismeri a cégcsoporton belüli valamennyi munkáltatónál történt munkavégzést, és a külföldi kiküldetés(ek) időtartamát akként tekinti, mintha a munkavállaló a munkát ténylegesen nála végezte volna. Ennek az időtartamnak a végkielégítés és a felmondási idő számítása szempontjából van jelentősége.

Harmadik országbeli kiküldetésnél ajánlatos lehet elállási jogot kikötni arra az esetre, ha a külföldi kiküldetés valamely külső ok miatt meghiúsulna (például a munkavállaló allergiás orvosi injekcióra, amely feltétele az országba történő beutazásnak).

Gyakori kérdésként merül fel, hogy milyen módon térhet vissza az „expat” munkavállaló eredeti munkahelyére, illetve mi történik akkor, ha a kiküldött munkavállaló munkakörét időközben megszüntették, a részleget kiszervezték. Ezt a kérdést a kiküldetési megállapodásnak célszerű tartalmaznia, amelyben a munkáltató kötelezettséget vállalhat a munkavállaló visszavételére, továbbfoglalkoztatási kötelezettségre.

A külföldi kiküldetés egy komplex terület, amely munkajogi, társadalombiztosítási, adójogi kérdések összehangolását igényli, illetve komoly és folyamatos HR tevékenységet követel. Akkor tudjuk lecsökkenteni a külföldi kiküldetésből eredő rizikókat, ha már a kiküldetés előtt, alapos HR és jogi előkészületet teszünk, és a kiküldetési megállapodásban minden lényeges kérdést egyértelműen rendezünk.

Elmerült az új Mt. részleteiben?
Itt a segítség: Munkajogi e-kommentár

Könnyen kezelhető, áttekinthető felület • Folyamatosan frissülő és bővülő adatbázis • Egyszerűen kereshető magyar és nemzetközi jogi anyagok

Részletekért kattintson >>>

 


Kapcsolódó cikkek

2024. október 31.

Az EU eljárást indított a Temu ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály alapján

Az Európai Bizottság eljárást indított csütörtökön a Temu ellen annak megállapítására, hogy a kínai online kereskedelmi óriásvállalat megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt az illegális termékek értékesítésével, a szolgáltatás esetleges függőséget okozó kialakításával, a felhasználók számára vásárlások ajánlására használt rendszereivel, valamint az adatokhoz való hozzáféréssel kapcsolatos területeken.Az uniós bizottság közleménye szerint a vizsgálat a Temu által szeptember végén benyújtott kockázatértékelési jelentés alapján indult, és arra összpontosít, hogy a vállalat rendszerei arra szolgálnak-e, hogy korlátozzák a nem megfelelő termékek értékesítését az Európai Unióban.

2024. október 30.

Mit tehet a munkavállaló, ha elfogyott az éves fizetett szabadsága?

Év vége közeledtével felmerül a kérdés, pontosan mi történik, ha valakinek elfogy az éves szabadságkerete. Az éves fizetett szabadság a munka világában alapvető jog, amelyet minden munkavállaló igénybe vehet. A szabadság kiadása mindig a munkáltató felelőssége és kötelezettsége, ennek ütemezése során számos jogszabályi előírást kell figyelembe vennie.

2024. október 29.

Rangos nemzetközi díjjal ismerték el a UCC AI-alapú ügyfélszolgálati megoldásait

A szakmai zsűri döntése alapján a United Call Centers (UCC) elnyerte a rangos Titan Business Awards díjat az ügyfélszolgálat – mesterséges intelligencia kategóriában. Az idén 25 éves magyar szolgáltató cég az általa fejlesztett, mesterséges intelligencián (AI) alapuló ügyfélszolgálati megoldásaival a legmagasabb, platina fokozatot szerezte meg.