A jog a magánegészségügyben
Az állami ellátásból érkező pácienseknek mások az elvárásaik a magánpraxissal szemben. Vélt vagy valós elégedetlenségeik egyre több panasszal járnak.
Az Európai Unió tagországaiban már szinte mindenütt szerelhető napelem erkélyekre, ám Magyarországon ezt még jogszabály tiltja. Talán már nem sokáig.
Remélhetően hamarosan Magyarországon is engedélyezik, hogy a lakástulajdonosok napelemeket telepíthessenek balkonjukra, teraszukra, kertjükbe, épületük homlokzatára. Legalábbis ezt olvasta ki a Portfolio szerkesztősége a magyar kormány által az Európai Bizottságnak leadott, REPowerEU fejezettel kiegészített helyreállítási tervének egyik energetikai vállalásából.
Az ilyen kis kapacitású napelemek telepítéséhez a jövőben elég lehet egy bejelentés/regisztráció, majd két hónapon belül máris az energetikai hálózatra lehet csatlakozni. Igaz, e teljesítést a kormányzat még 2023. március 31-ei határidővel vállalta, és nem kötelező erővel.
Jelentősen nő a háztartási méretű kiserőművek száma
Mindez jelentős változás lenne, mivel Magyarországon az áramszolgáltatók jelenleg nem engedélyezik e legfeljebb 0,8 kW-os fotovoltaikus berendezések felhelyezését. Mivel azonban az ígéret már Brüsszelben van, és 2024. január 1-jétől az ország nagy részén megszűnt a korábbi hálózati betáplálási stop, a tervezők és a kivitelezők már gondolkodhatnak, hogy egyszer a határokon belül is megindulhat e napelemtelepítési boom.
A reform részeként úgy kell módosítani a jogszabályokat, hogy ugyanazok az objektív technológiai paramétereken alapuló csatlakozási szabályok vonatkozzanak minden áramtermelő technológiára – foglalja össze a leendő honi változásokat a Portfolio elemzése. Az intézkedés révén az átviteli és az elosztó hálózat üzemeltetőinek 2026. június 30-áig összesen legalább 12 GW, időjárásfüggő megújulóenergia-termelő (nap- és szélerőmű) kapacitásra érvényes hálózati csatlakozási engedélyt kell kiadniuk.
2024 elejére 1632 megawattal nőtt a napelemes rendszerek beépített teljesítménye Magyarországon. A tavalyi gyarapodás több mint másfélszerese a korábbi rekordévben, 2022-ben regisztrált növekedésnek – olvasható az Energiaügyi Minisztérium (EM) MTI-nek eljuttatott, 2024. január 11-ei összefoglalójában. Az átviteli rendszerirányító MAVIR előzetes adatai szerint 2024 elejéig 5649 megawatt napelemes kapacitást kapcsoltak rendszerbe Magyarországon. Az ipari naperőművek 3332 megawattját a háztartási méretű létesítmények 2317 megawattja egészíti ki. Ez jelentős mennyiség. A háztartási méretű kiserőművek száma 2023-ban meghaladta a negyedmilliót. Így már negyedével több ilyen létesítmény működik az országban, mint amennyit a korábbi becslés 2030-ra tartott elérhetőnek.
Az erkélyekre helyezett napelemek telepítésére az EU-ban az utolsó között adhatja meg Magyarország az engedélyt (Fotó: YouTube)
A 2010 után épült, legalább 100 négyzetméteres lakóingatlanok több mint negyedén van napelem. E szám várhatóan 15 ezerrel nőhet azzal, hogy a kormány a háztartásokat 75 milliárd forinttal fogja támogatni a napelemet és tárolót egyszerre tartalmazó modern rendszerek telepítésében. 2024. január 15-én indult el a Napenergia Plusz Program, melynek keretében a jelentkezők vissza nem térítendő forrást kaphatnak zöldenergia-termelésükhöz, és későbbi fogyasztásra az energia eltárolásához. A sikeres előregisztrációt követően a már megkötött kivitelezői szerződéssel rendelkezők adhatnak be támogatási kérelmet.
E támogatott beruházásoknak egyelőre nem részei az erkélyekre helyezhető napelemek. Pedig az Európai Unió legtöbb országában ezek már természetes részei a zöldenergia-használatnak.
Így csinálják Németországban
Németországban a hivatalos adatok szerint az újonnan regisztrált, kis teljesítményű mininaperőművek száma egyetlen év alatt több mint a hétszeresére nőtt. 2030-ra számuk elérheti a 12 milliót, és hét éven belül minden negyedik németországi háztartásban ott lehet egy ilyen plug-in rendszerű energiatermelő. Az erkélynapelemek a konnektorhoz csatlakoztathatók. Akár szakértői segítség nélkül telepíthetők, s képesek fedezni egy-két háztartási gép teljes energiaszükségletét. A lakóknak regisztrálniuk sem kell az áramhálózat-üzemeltetőknél, s nem szükséges kétirányú mérőórát sem felszerelniük. Nevükkel ellentétben az erkélynapelemek a balkonok mellett épületek homlokzatára, teraszra, kertbe is elhelyezhetők.
Az egyszerű használhatóság mellett legnagyobb előnyük az áruk: német online-üzletekben a mininaperőmű-modulok 400–1200 euró közötti összegért kaphatók – számolt be riportjában a Deutsche Welle, a külföldieknek szóló német közszolgálati műsorszolgáltató, melyet a vele szerződésben álló hvg.hu publikált. Vagyis 30–50 cent/kWh körüli áramár mellett a vásárlás körülbelül hat–kilenc év alatt térül meg. Attól kezdve a háztartások termelte áram már ingyenes, s vagy másfél évtizedig az is marad, mert az egyenáramot váltóárammá átalakító inverterek élettartama legalább 15, a felszerelt moduloké 25 év. A napközben megtermelt villamos energia nagy részét a háztartás közvetlenül felhasználja, csökkentve ezzel az áramköltséget. A villamos hálózat csak a felesleges villamos energiát veszi fel. Németországban már az Aldiban és a Lidlben is lehet balkonra szerelhető napelemeket vásárolni…
Napelemek egy felújított bécsi önkormányzati lakóépület homlokzatán (Fotó: ©PID/Votava)
Bécsi napfényes kilátások
Ausztriában is egyre népszerűbbek a napelemek az erkélyeken. Bécsben például egy év alatt megnyolcszorozódott a napelemmel ellátott balkonok száma. Ideális esetben egy átlagos háztartás éves energiafogyasztásának egyharmadát képes biztosítani egy erkélyre telepített, egyszerű napelemes rendszer, márpedig a napsütéses órák száma az osztrák fővárosban évente átlagosan kevesebb, mint Budapesten. Az Euronews egy riportjában arról számolt be, miként helyeznek el egy ilyen rendszert egy nyugdíjas asszonynál.
Egy éve már a bécsi önkormányzati lakások bérlői is szereltethetnek szolárpaneleket erkélyükre, teraszukra, loggiájukra, amint megszerezték az önkormányzati lakásokat kezelő ügynökség, a Wiener Wohnen engedélyét, és megfelelnek a feltételeknek. A telepíthető balkon napelemrendszerek maximális teljesítménye 800 Watt, a szerelést minden esetben szakembereknek kell elvégezniük. A beruházás költségét a lakóknak kell állniuk. Az esetleges támogatásokat is ők igényelhetik, és tájékoztatniuk kell a villamosenergia-szolgáltatót is – adta hírül a magyar médiumoknak is eljuttatott tájékoztatójában Bécs Város Külképviseleti Irodája. Feltétel, hogy a napelemek nem zavarhatják a szomszédokat, illeszkedniük kell a ház arculatához, s a házak esetleges felújításkor saját költségen kell azokat eltávolítani.
Az új bécsi épületek tervezésekor már eleve számolnak a napenergia hasznosításával.
Az állami ellátásból érkező pácienseknek mások az elvárásaik a magánpraxissal szemben. Vélt vagy valós elégedetlenségeik egyre több panasszal járnak.
Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.
Ridley Scott ott folytatja, ahol 25 éve abbahagyta: látványosan, izgalmasan, szórakoztatóan.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!