60 millió áfát próbáltak lenyelni két éven keresztül


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség vádat emelt azzal a férfival és társával szemben, akik két éven keresztül, több mint 60 millió forint vagyoni hátrányt okoztak az állami költségvetésnek.

A vádirat szerint az egyik vádlott több szegedi székhelyű gazdasági társaságot is vezetett, részben egymást váltva. A gazdasági társaságok jellemzően építőipari tevékenységet folytattak, és a gazdasági eseményekről számlák is kiállítottak. A férfi azonban annak érdekében, hogy az általános forgalmi adó adónemben fennálló bevallási és befizetési kötelezettsége alól mentesüljön, a számlák nagy részét nem könyvelte le bevallásaiban, nem tüntette fel azok adótartamát.

A vádlott 2016 évtől kezdődően 2018 végéig öt gazdasági társaság képviseletében eljárva okozott mindösszesen 62 millió forint vagyoni hátrányt az állami költségvetésnek általános forgalmi adó adónemben.

A főügyészség vádat emelt egy másik férfival szemben is, aki az ötből az egyik gazdasági társaság vezetését vállalta el névlegesen a vádlott kérésére, és nyújtott ezzel segítséget a bűncselekmény elkövetéséhez, mintegy 2 millió forint értékben.

A főügyészség a gazdasági társaságokat ténylegesen vezető férfival szemben üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette, hamis magánokirat felhasználásának vétsége és számvitel rendjének megsértése bűntette miatt emelt vádat. A társával szemben a vád nagyobb vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette.

A korábbi elítélései kapcsán visszaeső férfi és társa bűnösségéről a Szegedi Törvényszék fog dönteni – derül ki a Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség sajtóközleményéből.

(Jogászvilág)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 3.

Egyre több egyetemi hallgató szeretne tanulni a szellemitulajdon-védelemről

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) 2018 óta nyújt iparjogvédelmi és szerzői jogi képzést távoktatási és jelenléti képzésben résztvevő hallgatók számára egyaránt. Ez idő alatt már több, mint 11 ezer fő vette fel az iparjogvédelmi kurzust. Számuk egyre növekszik: míg 2022-ben több, mint 1800-an, 2023-ban már közel 2300-an végezték el, és várhatóan a következő tanévben is növekszik a népszerűsége. Az újonnan csatlakozó hallgatók ettől a tanévtől megújult formában végezhetik el a modult. A tanulók mellett oktatók, kutatók, de akár a vállalkozók is hasznukra fordíthatják az itt szerzett tudást.

2024. október 3.

Az Európai Ügyészség vezetője: „Azt hittem, már mindent láttam”

Az Európai Parlament két szakbizottsága előtt számolt be a tevékenységükről Laura Codruta Kövesi, az Európai Ügyészség (EPPO) vezetője. A szervezet előtt tornyosuló ügyek messze meghaladják kapacitásaikat, pedig nem is minden uniós tagállam tagja az EPPO-nak: Magyarország például nem.