A közigazgatási ügyek negyede vált egyszerűbbé


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közigazgatási ügyek negyedében történtek egyszerűsítések az április végén lezárult kétéves program jóvoltából, elsősorban a családokat, a megélhetést, a jólétet és a közösséget érintő területeken – mondta el a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szerdán Zalaegerszegen.


Rétvári Bence a Zala megyei államigazgatási kollégium ülését követően tartott sajtótájékoztatón kifejtette: 228 ügyet tekintettek át a gyermekvállalástól a házassági, öröklési ügyeken vagy a szociális ellátáson át egészen a gépjárművekkel kapcsolatos eljárásokig, s mindannyiszor konkrét élethelyzetek alapján vizsgálták meg az egyszerűsítési lehetőségeket.

A 228 ügytípus mintegy negyedében sikerült egyszerűbbé tenni az eljárásokat, ez egyebek mellett kevesebb melléklet kitöltését és rövidebb ügyintézési határidőket jelent – tette hozzá.

Hangsúlyozta, hogy szervezeti egyszerűsítésekkel az államot is hatékonyabbá és olcsóbbá lehet tenni, ennek jegyében 292-ről 93-ra csökkentették a területi államigazgatási szervek számát, a közalapítványokét pedig 68-ról 21-re.

A közigazgatás átalakításának része, hogy a kormányablakok rendszerét és az ügyintézés körét kibővítik. A mostani 62 ügy helyett júliustól 150-re, jövő nyárra pedig 2500-ra emelkedik a kormányablakokban indítható eljárások száma. A jelenlegi 29 kormányablak mellett jövő tavaszig 300-nál is több nyílik országszerte az állampolgárok kiszolgálására – részletezte Rétvári Bence.

Úgy fogalmazott: ez a jó állam, amikor az állam megy közel az emberekhez. A reggel nyolctól este nyolcig tartó ügyintézés megszervezése, a helyek megtalálása elsősorban a kormányhivataloktól, kormánymegbízottaktól kíván nagy szervezési munkát, de a sok helyi nehézséggel együtt kiválóan vizsgázott az átalakított szervezetrendszer.

Az államtitkár kitért arra is, hogy a közigazgatás egész szervezetrendszerét megmozgatja a dunai árvíz, és most látszik, hogy nemcsak a jogi átalakítások révén, hanem a veszélyhelyzetek kezelésében is jól működik a központosított közigazgatási rendszer. Hozzáfűzte: az elmúlt napokban 425 kormánytisztviselő és állami vezető vett részt az árvízi védekezési munkálatokban, vezetők és beosztottak egyaránt.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.