A nemek egyenjogúsága és a nők jogaival kapcsolatos kihívások
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az Európa Tanács Nemi Egyenjogúság Stratégiája keretében kívánja felszámolni a nemek közötti hátrányos megkülönböztetést. A program a nők elleni erőszak megakadályozására és a nők közéleti szerepének növelésére helyezi a hangsúlyt.
Az Európa Tanács frissen publikált jelentést tett közzé a 2016-os évben végzett 2014-2017 közötti időszakra vonatkozó Nemi Egyenjogúsági Stratégiájával kapcsolatos tevékenységéről. A jelentésben a Tanács összefoglalta a tagállamokban, a női egyenjogúsággal kapcsolatban felmerült aktuális kihívásokat.
A kihívások között jelent meg a menekült nők fokozott sérülékenysége, a szexista gyűlöletbeszéd növekvő tendenciája és a nőkkel szembeni erőszak egyéb megnyilvánulásai, a nők egészsége és jogai ellen intézett támadások, a nemek között egyenjogúság eléréséhez rendelkezésre álló források költségvetési megszorítások miatti csökkenése, azok a korlátok, amelyek megvédik a nőket a hátrányos helyzetbe kerüléstől és amely nem teszik lehetővé, hogy a nemi egyenjogúság politikájának és alapelveinek hatását a saját javukra fordíthassák, azok a nehézségek, amelyek akadályozzák a nők egyenlő arányú részvételét a politikai és a közérdeket érintő döntések meghozatalában, valamint a nemek egyenjogúságával kapcsolatos félreértések elterjedése, amely a gender ideológiából fakadnak.
[htmlbox Tb_Kommentár]
A jelentés szerint a felsorolt nehézségek folyamatosan akadályozzák a nemi egyenjogúság alapelveinek megvalósulása között, ezért szükség van az európai polgárok és döntéshozók szemléletének megváltoztatására.
A Tanács elhatározta, hogy fellép ezekkel a kihívásokkal szemben és támogatja a tagállamokat a nemek egyenjogúságának tényleges megvalósításában, amelyhez a négyéves Nemek Egyenjogúságának Stratégiája programot megvalósítása szolgál alapul.
Az elmúlt évben a tagállamok új jogszabályokat és iránymutatásokat fogadtak el annak érdekében, hogy megelőzzék és megszüntessék a nőkkel szembeni és a családon belüli erőszakot az Isztanbuli egyezménynek megfelelően; a nemek egyenjogúságával kapcsolatos előítéletek felszámolására az oktatás terén és a médiában is tesznek lépéseket, valamint növelik a nők részvételét a politikai és közigazgatási szervek döntéshozatalában. A tagállamok a nők igazságszolgáltatáshoz való hozzáférésének elősegítése érdekében is tettek lépéseket, úgy, mint a jogi segítségnyújtáshoz való hozzáférés fejlesztése, a bírósági és az egyenlő bánásmóddal foglalkozó hatóságok szerepének növelése, illetve a szexista gyűlölet beszéd visszaszorítása érdekében tett intézkedések.
(coe.int)