A Nemzetközi Büntetőbíróság tiszteletbeli tagjává választotta Benjamin Ferencz jogászprofesszort


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) pénteken tiszteletbeli tagjává választotta az idén százéves Benjamin Ferencz amerikai jogászprofesszort, a nürnbergi per még élő ügyészeinek egyikét, a büntetőbíróság megalakításának támogatóját. A magyar származású bírónak mellszobrot állítottak a bíróság épületben.

A büntetőbíróság tájékoztatása szerint a koronavírus-járvány miatt, illetve a díjazott magas életkorára való tekintettel online rendezett eseményen Chile Eboe-Osuji elnöklő bíró méltatta Benjamin Ferencz „rendkívüli bírói karrierjét és a nemzetközi igazságszolgáltatás melletti könyörtelen elkötelezettségét”.

Kiemelte továbbá elévülhetetlen hozzájárulását a hágai büntetőbíróság létrehozásához, és azt, hogy azóta is az intézmény védelmezője maradt, hangoztatva annak „egy emberségesebb és igazságosabb világ” megteremtésében játszott fontosságát.

Benjamin Ferencz amerikai jogászprofesszor 1920. március 11-én született a partiumi Csolton. Ő képviselte a vádat a háborús bűnösök sorrendben kilencedik nürnbergi perében. Nevét Hágában sétaút viseli.

A háborús és emberiesség elleni bűncselekmények kivizsgálására 2002-ben megalakított Nemzetközi Büntetőbírósághoz 123 ország csatlakozott, az Egyesült Államok azonban nem fogadja el a testület joghatóságát. Az ICC a világ első állandó törvényszéke, amely a háborús és emberiesség elleni bűnöket akkor is vizsgálja, ha az adott ország erre nem képes vagy nem hajlandó. A törvényszék csak a 2002. július 1. után elkövetett bűncselekmények ügyében ítélkezhet, joghatósága az alapokmányát ratifikáló országokra terjed ki.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek