Ab: veszélyhelyzetben nagyobb felelősség hárul az alkotmánybírákra Koronavírus Veszélyhelyzet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Veszélyhelyzetben nagyobb felelősség hárul az Alkotmánybíróság (Ab) tagjaira, így például a kormány rendeleteinek fő kontrollját is elsősorban e testület látja el, ha az Országgyűlés nem ülésezik – tudatta közleményben az Ab kedden.

Az Ab az alaptörvény legfőbb őre: ez a testület vizsgálja a bírói döntések és a jogszabályok alkotmányosságát. A koronavírus elleni védekezésről szóló, az Országgyűlés által hétfőn elfogadott és kedden hatályba lépett törvény érinti az Ab munkáját is. A járvány kitörése óta fokozott felelősséggel kell ellátnia feladatait az Ab-nek, és ez még inkább így lesz a különleges jogrend idején. A koronavírus-járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzetben – ha az Országgyűlés nem ülésezik – az Ab a kormány rendeleteinek fő kontrollja – ismertették.

Sulyok Tamás, az Ab elnöke a veszélyhelyzetre tekintettel számos intézkedést hozott, így például elrendelte, hogy elektronikus úton is be lehet nyújtani hiánypótlást az indítványokhoz, ha a hiánypótlásból egyértelműen kiderül az indítványozó személye és az adott ügyszám. Az alkotmányjogi panaszt továbbra is az elsőfokú bíróságnak kell megküldeni, ilyen esetben az elektronikus kapcsolattartás általános szabályait kell alkalmazni. Ugyanakkor közvetlenül az Ab-hoz elektronikus úton nem lehet indítványt benyújtani. Az ügyfélkapun beérkező megkereséseket is kezeli az Ab, de indítványt így nem lehet előterjeszteni.

Az Ab elnökének több intézkedése is szolgálja azt a célt, hogy megvédje az alkotmánybírók, munkatársak egészségét, ezáltal megőrizze a testület működőképességét, biztosítsa a döntések megszületésének feltételeit. A veszélyhelyzet időtartama alatt az Ab munkatársai – amennyiben munkakörük jellege ezt lehetővé teszi, és ennek feltételei adottak – otthon végzik munkájukat, az alkotmánybírók teljes ülését és az egyes tanácsok üléseit pedig videókonferencia keretében tartják meg.

A veszélyhelyzet kisebb mértékben befolyásolhatja az ügyek határidőn belül történő befejezését, az Ab ugyanakkor kiemelt figyelmet fordít azokra – a társadalom egészét érintő – kormányzati döntésekre, amelyek veszélyhelyzet idején születnek – olvasható az Ab honlapján nyilvánosságra hozott közleményben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Szembement a gyámhatóság a bíróság ítéletével: újabb diszkriminatív örökbefogadási elutasítás

A gyámhatóság a bíróság azonos ügyben született korábbi ítéletében foglaltakat egyszerűen mellőzve ismét elutasította a Háttér Társaság által képviselt meleg kérelmező örökbefogadásra való alkalmasságát. A megismételt eljárásban a hatóság szinte kizárólag azokat az érveket hozta fel, amelyekről néhány hónapja a bíróság már kimondta, hogy jogellenesek.

2024. október 4.

Elstartolt a Lawyer for a Day és az Advisor for a Day

Elindult a jogi hallgatók számára meghirdetett Lawyer for a Day, valamint a vállalatértékelés iránt érdeklődő közgazdász hallgatóknak szóló Advisor for a Day esettanulmányi verseny a DLA Piper Hungary szervezésében. A megmérettetés célja, hogy a diákok valós munkakörnyezetben, mindennapi jogi és üzleti kihívásokon keresztül nyerjenek bepillantást az iroda tanácsadóinak mindennapi munkájába. A hallgatóknak október 25-ig van lehetőségük jelentkezni.