Átalakul a közigazgatási bírságolás rendszere
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A parlament jelenleg részletes vita keretében tárgyalja a közigazgatási szabálysértések szankcióit tartalmazó törvényjavaslatot. A javaslat szerint a közigazgatási szabálysértések szankciói fokozatosak lesznek, első helyen a figyelmeztetés áll. Gyorshajtás, ittas vezetés vagy a leállósáv jogszerűtlen használata esetén és más hasonlóan súlyos szabályszegések esetén azonban gyből bírságol a rendőr.
„Az Országgyűlés a szerdai ülésnapon napirenden tárgyalta a közigazgatási szabályszegések szankcióiról szóló törvényjavaslatot, amelyet a kormány terjesztett be. Kovács Zoltán államtitkár azzal érvelt, hogy a szankciók egységesítése érdekében szükség van egy új jogszabályra, amely alapján a közigazgatási szerv első lépésként a figyelmeztetést alkalmazza, majd közigazgatási óvadék letételére szólít fel várható bírság kiszabás esetén, ezt követik a bírságolás, a tevékenységtől való eltiltás és az elkobzás szankciók.
[multibox]
Az államtitkár szerint a fentiekből kitűnik, hogy a szankciórendszert a fokozatosság elvére kívánják építeni, amely azt eredményezi, hogy a jövőben várhatóan szűkebb körben szabnak ki közigazgatási bírságot. A szankciók alkalmazásakora közigazgatási szervnek mérlegelnie kell, hogy az ügyfél egy meghatározott időn belül követett-e már el jogsértést. Ennek ellenőrzéséhez létrehozzák a szankciók nyilvántartását, amely egy elektronikusan hozzáférhető közhiteles adatbázis lesz, amelyhez az összes közigazgatási szerv hozzáfér.
A javaslat rögzíti, hogy az egy éven belül első alkalommal szabályt sértőket figyelmeztetésben kell részesíteni, amely az államtitkár szerint nem jelent majd számukra érzékelhető joghátrányt. A hatóság mérlegelési jogkörében eljárva, akkor is alkalmazhat majd figyelmeztetést, ha a jogszabály bírság kiszabását írná elő.
A közigazgatási óvadék célja a jövőbeli jogkövető magatartás elősegítése. Ennek lényege, hogy az ügyfél a szabálysértést követően köteles befizetni az összeget a közigazgatási szerv által megjelölt államkincstári számlára, de azt csak újabb jogsértés esetén veszíti el.
[htmlbox akr]
Azonnali bírságot a törvényjavaslat a durva, közérdeket jelentősen sértő esetben tartana fenn, például az emberi életet, testi épséget vagy kiskorút veszélyeztető szabálysértés esetében. Ilyennek minősülhet az ittas vezetés vagy a gyorshajtás.
A javaslat annyiban könnyít az eddigi szabályokon, hogy a három éven belüli első bírságolás esetén a legmagasabban kiszabható bírságösszegnek legfeljebb a fele róható ki, a helyszíni bírság pedig annak a negyede lehet.”
(hirlevel.egov.hu)