Az arcfelismerő rendszer használatában rejlő veszélyekre figyelmeztet a TASZ


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyre szélesebb körben, és szinte mindig társadalmi vita nélkül vetnek be arcfelismerő rendszereket polgáraik megfigyelésére és követésére az államok – hívja fel a figyelmet a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ).

A bűnüldözés és a nemzetbiztonság terén az arcfelismerésnek lehetnek pozitív hozadékai, ráadásul a 2010-es években látványosan nőtt a technológia hatékonysága, így egyre több állam kezdte alkalmazni az állampolgárok mozgásának folyamatos és tömeges megfigyelését lehetővé tevő eszközt – írja weboldalán a TASZ.

Ám a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy az államok a szabadságjogokat érintő nyilvánvaló kockázatok ellenére nem szabályozzák kellő alapossággal a technológia felhasználási módját, ami annak válogatás nélküli, visszaélésszerű használatához vezethet. Ráadásul az arcfelismerő rendszerek bevezetését szinte soha nem előzi meg társadalmi vita.

A TASZ figyelemmel kíséri, hogy Magyarországon hogy alakul a technológia bevezetése és alkalmazása. A törvény a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot (NBSZ) és az Idegenrendészeti Főigazgatóságot expliciten feljogosítja az arcfelismerő rendszerek alkalmazására. 2019-ben vizsgálatot kezdeményeztünk a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál, hogy vizsgálja meg, hogyan kezeli e két szervezet az így megszerzett adatokat. A vizsgálatból kiderült, hogy az NBSZ esetben jelenleg nincs szó tömeges megfigyelésről, csak konkrétan meghatározott ügyekben, időben és térben behatároltan alkalmazzák a technológiát. Az általuk üzemeltetett rendszer 2018-ban 6000 találatot jelzett, ami alapján 209 igazoltatásra és négy előállításra került sor.

A tömeges megfigyelés infrastrukturális háttere azonban kiépülni látszik hazánkban: a Szitakötő-projekt keretében 2020-ban 35 ezer köztéri kamera képeit terelték a Kormányzati Adatközpontba, ami ezzel egy központi adatbázissá vált. Ehhez az adatbázishoz a nemzetbiztonsági szolgálatok külső ellenőrző szerv előzetes engedélye nélkül, egyszerű főigazgatói utasítással is hozzáférhetnek, és akár arcfelismerő szoftvert is alkalmazhatnak rajtuk a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény alapján – olvasható a TASZ honlapján.

A TASZ teljes bejegyzése itt elolvasható.


Kapcsolódó cikkek

2019. augusztus 23.

Arcfelismerő technológia leplezett le egy gyilkost

A rendőrség őrizetbe vett egy férfit a délkelet-kínai Fucsien tartományban, miután egy arcfelismerő technológiát használó szoftver felismerte, hogy a férfi egy halott nő arcának azonosításával próbál kölcsönt felvenni egy online felületen – olvasható a South China Morning Post (SCMP) hongkongi lap internetes oldalán, egy pénteken közzétett cikkben. 
2020. június 16.

Az EDPB vizsgálni fogja az arcfelismerő rendszereket

Az Európai Adatvédelmi Testület (EDPB) 31. plenáris ülésén határozott egy tevékenységek összehangolásával foglalkozó munkacsoport felállításáról, a TikTok alkalmazás üzemeltetőjének európai adatkezelési tevékenységének és gyakorlatának vizsgálatáról, illetve elfogadtak egy levéltervezetet a Clearview mesterséges intelligencia szoftver bűnüldöző hatóságok általi használatáról. Az EDPB emellett válaszlevelet fogadott el az ENISA tanácsadó csoportja által küldött levélre, illetve a NOYB levelére.