Az EU rendeletet fogadott el a vegyi anyagok osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról


Az Európai Unió Környezetvédelmi Tanácsa aktualizálta a vegyi anyagokra vonatkozó rendeletet, amely pontosítja az osztályozásra, címkézésre és csomagolásra vonatkozó szabályokat és hozzáigazítja azokat a kereskedelem különböző formáihoz, például az online értékesítéshez, vagy az ömlesztett árusításhoz az újratöltő állomásokon – tájékoztatott az uniós tanács hétfőn.

Az uniós környezetvédelmi tanács luxembourgi ülésén elfogadott rendelet célja a forgalomba hozott vegyi anyagokkal kapcsolatos új veszélyek bejelentésének megkönnyítése, emellett új hatáskörökkel ruházza fel az Európai Bizottságot és a többi érdekelt felet a káros anyagok osztályozására és azonosításuk felgyorsítására.

A rendelet egyértelműbbé és könnyebben olvashatóvá teszi a vegyipari termékek címkézését, beleértve a digitális címkézést is, valamint magasabb szintű védelmet biztosít a vegyi anyagok jelentette veszélyekkel szemben.

A jogszabály aktualizálását indokolta, hogy a korábbi, 2008-ban elfogadott rendeletet nem alkalmazták kellőképpen az új veszélyek, például a hormontartalmú károsító anyagok jelenléte vagy bizonyos anyagok hosszú élettartamú hatásának azonosítására, illetve a digitális és körkörös gazdasági értékesítés olyan új trendjeihez, mint például az online vásárlás, vagy a digitális címkézés.

A rendelet minden szilárd halmazállapotú vegyi anyagra vonatkozik, noha ötéves eltérést vezet be az egynél több összetevőt (MOCS) tartalmazó azon anyagok esetében, amelyeket kémiailag nem módosítottak. Az ötéves időszak lejártával, az Európai Bizottság a legújabb tudományos ismeretekhez igazított új jogszabályt javasolhat – írták.

A rendeletet hétfői elfogadása volt a döntéshozatali eljárás utolsó lépése. Az Európai Parlament elnökének és az uniós tanács elnökének aláírását, majd kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 15.

Hová lehet fordulni, ha a szolgáltató korlátozza vagy törli a közösségi profilt?

Az online platformok használatakor – ideértve a közösségi és tartalommegosztó oldalakat – a felhasználók gyakran szembesülnek egy-egy bejegyzésük, hozzászólásuk törlésével, de akár a profiljuk korlátozásával is anélkül, hogy az érintett szolgáltató a döntését indokolta volna. Augusztus óta ilyen esetben egy peren kívüli vitarendezésre létrehozott, szakmailag független testülethez, az Online Platform Vitarendező Tanácshoz (OPVT) lehet fordulni.

2024. október 15.

„Halaszthatatlan a bírák és az igazságügyi alkalmazottak bérének rendezése!”

A címben szereplő állásfoglalásukat alátámasztó adatokat és tényeket mutattak be a Fővárosi Törvényszék vezetői azon a háttérbeszélgetésen, amelyet 2024. október 14-én tartottak Budapesten. A rendezvényen a bíróságok működését napjainkban leginkább érintő kérdésekről beszéltek a megszólalók: röviden ismertették az ítélkező tevékenységet alapvetően befolyásoló jogszabályváltozásokat, majd szó esett az igazságügyi alkalmazottak nagyarányú elvándorlásának okairól és következményeiről.