Az Utcajogász kerületi önkormányzatokkal indít közös lakhatási programot


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az együttműködés a VI., a VIII. és a IX. kerülettel a Fővárosi Szolidaritási Alap támogatásából valósul meg. A projekt célja a lakhatási szegénységben élők helyzetének javítása, a jogtudatosság fokozása, az érdekérvényesítő képesség erősítése, a szociális szakemberek ismereteinek bővítése, valamint az esélyegyenlőség megteremtése, a civil kapcsolatok bővítése, a hajléktalan-ellátás fejlesztése és a válság hatásainak enyhítése.

Az Utcajogász Egyesület 2010 óta foglalkozik ingyenes jogi segítségnyújtással. Az egyesület önkéntes jogászai minden héten pénteken a Blaha Lujza téren várják ügyfeleiket, akik jellemzően lakhatási szegénységben élő emberek. Habár a lakhatási helyzet korábban sem volt ideális, az elmúlt időszak gazdasági válsága súlyosbította a lakhatási szegénység problémáját. Ez tisztán látszik abból is, hogy idén január óta a szervezettől segítséget kérő ügyfelek száma a duplájára emelkedett az előző évhez képest. A lakhatási válság komplex, átfogó megoldást követel, amelyhez nagy szükség van az önkormányzatok közreműködésére is.

Az Utcajogász Egyesület Terézváros Önkormányzatával, a Józsefvárosi Önkormányzattal és Ferencváros Önkormányzatával közösen létrehozott projektje, amely az említett kerületekben a válság hatásainak kezelését célozza, három fontos pillérre épül: ingyenes jogi segítségnyújtásra, oktatásra, valamint tanácsadásra.

Az Utcajogász ingyenes jogsegély-szolgálata továbbra is a Blaha Lujza téren működik péntekenként. Az ügyfélkör viszont az önkormányzatok közreműködésével bővülni fog – a három kerület ugyanis vállalta, hogy felhívja a lakosság figyelmét az egyesület munkájára. Az Utcajogász fontosnak tartja, hogy a kerületek szociális munkásai ne csak a szervezet tevékenységével ismerkedjenek meg, hanem a jogi érdekérvényesítés lehetőségeivel is, ezért ingyenes képzést kínál számukra, hogy naprakész, gyakorlatias tudást szerezhessenek a lakhatási válsághelyzetek jogi környezetéről, és ezáltal hatékonyabban tudják ők is ügyfeleiket segíteni.

Az egyesület munkatársai emellett a segítségre szorulók jogi tudatosságát is szeretnék növelni – ennek érdekében jogi kisokosokat készítenek és terjesztenek, amelyek kifejezetten a célcsoportjukat érintő lakhatással és szociális jogokkal kapcsolatos témákat dolgozzák majd fel.

Az együttműködés harmadik pillére a tanácsadás, amely ezúttal nemcsak az ügyfelek számára adott jogi tanácsokat jelenti, hanem az önkormányzatok számára adott tanácsadást is a kerületi lakáspályázatok, bérlakásrendszerek igazságosabbá és átláthatóbbá tételével kapcsolatban. Ezeknek megreformálására azért van szükség, mert így az önkormányzati bérlakások több rászoruló számára válhatnának elérhetővé a jövőben.

Forrás: Utcajogász sajtóanyag


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.