BKK-botrány: fellélegezhet az etikus hacker
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Megszüntette a nyomozást az ügyészség a BKK-botrány etikus hackere ellen – adta hírül honlapján a TASZ, s hírt adott erről a Facebook-oldalán maga a hacker is.
A Társaság a Szabadságjogért (TASZ) közleménye felidézi: a 18 éves fiatalember azzal vált ismertté, hogy miután felhívta a BKK figyelmét az online jegyárusítási rendszerük hibáira, a rendszert üzemeltető T-Systems Magyarország Zrt. fejelentette őt és a rendőrség házkutatást is tartott a lakásában. Az etikus hackert a TASZ képviselte.
A hacker maga azt írja Facebook oldalán: az ügyészség helyt adott az engem védő Társaság a Szabadságjogokért ügyvédje által tett panasznak az ügyemben, ezáltal nem tekintenek a továbbiakban gyanúsítottnak, felmentettek.
[htmlbox karteritesi_jog]
A bejegyzés szerint „az ügyészség megállapította, hogy a célom valóban és nem cáfolhatóan a biztonsági rés feltárása és ennek közlése volt a BKK felé, amelyet két e-mail címre is megtettem, de erre választ nem kaptam. Megállapították, hogy ahhoz, hogy kétséget kizáróan meggyőződjek a rendszerhibáról, szükséges volt a vásárlás befejezése; továbbá azt is, hogy a cselekményem vezetett ezen informatikai rendszer olyan módon történő kijavításához, mely kizárja a hasonló cselekmények kivitelezését a továbbiakban; a fentiek alapján pedig azt, hogy cselekményem nem veszélyes a társadalomra, mely a bűncselekmény megállapíthatóságának törvényi előfeltétele. Emellett megállapították, hogy a bejelentésem közérdekű bejelentésnek minősül (ami büntethetőséget kizáró ok), mivel olyan körülményre hívta fel a figyelmet, melynek orvoslása a közösség érdekét szolgálja, de mivel cselekményem a társadalomra való veszélyesség hiánya miatt alapból nem minősül bűncselekménynek, ezt a továbbiakban nem vizsgálták.”
A TASZ közleményében kitért arra, hogy mostani határozatával az ügyészség kimondta, hogy ügyfelük tette nem bűncselekmény, de ehhez képest a TASZ szerint meglepő következtetés, hogy a házkutatást jogszerűnek minősítette az ügyészség. Ha akkor is felforgathatja a rendőrség valakinek a lakását, ha a társadalom érdekében cselekszik, akkor az állam ezzel megfélemlíti a közérdekű bejelentőket ahelyett, hogy támogatná őket- írja közleményében a TASZ.