Brüsszel rendezné a horvát-szlovén határvitát


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A horvát-szlovén határvitában eljáró hágai döntőbíróság előző heti ítéletének végrehajtására szólította fel az Európai Bizottság (EB) kedden Horvátországot és Szlovéniát.


Frans Timmermans, a bizottság első alelnöke keddi strasbourgi sajtótájékoztatóján elmondta, a brüsszeli testület „tudomásul vette az ítéletet” és elvárja, hogy a felek tegyenek eleget az abban foglaltaknak.

Kijelentette: a biztosok kollégiumának keddi ülésén üdvözölték, hogy Andrej Plenkovic horvát és Miro Cerar szlovén miniszterelnök jövő héten tárgyalni fog a bírósági döntés utáni visszás helyzet rendezéséről. A holland uniós biztos reményét fejezte ki, hogy a felek megállapodásra fognak jutni ezen a találkozón, valamint hangsúlyozta, hogy az EB kész segíteni az ítélet végrehajtását. Timmermans emellett kiemelte, hogy a bizottság mindenekelőtt a határviták békés rendezését támogatja.

A hágai nemzetközi döntőbíróság a múlt héten hozta nyilvánosságra a szlovén-horvát határvita rendezéséről szóló döntését, amelynek értelmében a Pirani-öböl jelentős részének – közel kétharmadának – szlovén fennhatóság alá kell kerülnie, és egy 2,5 tengeri mérföld szélességű, 10 tengeri mérföld hosszúságú folyosót kell létrehozni a horvát területi vizeken keresztül, akadálytalan kapcsolatot biztosítva a szlovén partok és a nyílt tenger között. A vitatott szárazföldi területek ügyében ugyanakkor Horvátország javára döntött a törvényszék.

A két ország 2009-ben fordult a nemzetközi bírói fórumhoz, Zágráb azonban 2015-ben egyoldalúan visszalépett a döntőbírósági rendezéstől, mondván, Ljubljana megszegte az előírásokat azzal, hogy kiszivárgott hírek szerint lobbizott a határvonal módosításáért, és így a 19 négyzetkilométeres öböl kétharmadának megszerzéséért. Szlovénia tiszteletben tartja a bírósági döntést, Horvátország viszont nem ismeri el a törvényszék joghatóságát, és kétoldalú megoldást sürget.

A sajtó korábban egy szlovén diplomatát idézett, aki reményét fejezte ki, hogy az Európai Unió nyomást fog gyakorolni Horvátországra, és az Európai Bizottság is világosan állást foglal a horvát visszalépés ügyében.

(MTI)

[htmlbox ne_hasznald7]

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Vádalku alapján szabadon hazatérhet Julian Assange

Szabadon visszatérhet Londonból hazájába, Ausztráliába Julian Assange, a WikiLeaks kiszivárogtató portál alapítója, akinek kiadatásáról az amerikai hatóságok vádalku alapján lemondtak.

2024. június 24.

Az EU elfogadta az orosz energiaszektort is célzó 14. szankciós csomagot

Az Európai Unió Külügyek Tanácsa az Ukrajna ellen folytatódó háborúra tekintettel elfogadta tizennegyedik szankciós csomagját, amely egyebek mellet az orosz pénzügyi és energiaszektorban, valamint a kereskedelem területén tevékenykedő orosz vállalatokat sújtja, és fellép a korlátozó intézkedések kijátszásával szemben – közölte az uniós tanács hétfőn.