Bűnvádi eljárás a miniszterelnök-helyettes ellen Romániában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bűnvádi eljárást indított a román korrupcióellenes ügyészség (DNA) a bukaresti kormányban miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betöltő Sevil Shhaideh regionális fejlesztési miniszter ellen pénteken, akit hivatali visszaéléssel gyanúsítanak egy Duna-szigetre is kiterjedő horgászparadicsom önkormányzati tulajdonba juttatása ügyében.


A vádhatóság szerint 2013-ban Shhaideh regionális fejlesztési államtitkárként dolgozta ki annak a kormányhatározatnak az indoklását, amellyel a Ponta-kormány a vízügyi hatóságtól a Teleorman megyei önkormányzat kezelésébe adta a 45 hektáros területet, amelynek a román sajtó szerint rendszeres vendége volt a szenvedélyes horgászként ismert Liviu Dragnea szociáldemokrata (PSD) pártelnök, Teleorman megye volt önkormányzati elnöke.

A vádhatóság szerint a Duna árterületén fekvő terület átadása az alkotmány, négy törvény és egy sürgősségi kormányrendelet megsértésével történt, egy ilyen döntéshez pedig törvényre, és nem kormányhatározatra lett volna szükség, amire állítólag a pénzügyminisztérium és igazságügyi minisztérium figyelmeztette is a jogszabály kezdeményezőjét.

Shhaidehet pénteken beidézték a DNA-hoz, ahol közölték vele, hogy gyanúsított az ügyben.

A DNA a parlamenti mandátummal rendelkező Rovana Plumb európai alapokért felelős tárca nélküli miniszter – korábbi környezetvédelmi miniszter – ellen is bűnvádi eljárást kezdeményezett az ügyben, ehhez azonban meg kell még szereznie a képviselőház jóváhagyását. A DNA szerint fennáll a gyanú, hogy Plumb környezetvédelmi miniszterként tudatosan terjesztett törvénysértő határozattervezetet a kormány elé, amellyel megkárosították a tárcájához tartozó vízügyi hatóságot.

[htmlbox karteritesi_jog]

A DNA közleménye nem említi név szerint a PSD elnökét, de a bukaresti sajtó szerint nem fér kétség ahhoz, hogy az igazi „célszemély” az ügyben Liviu Dragnea. Az ellenzéki lapok azt állítják, hogy az ő érdekeltségébe tartozik az a TelDrum nevű építkezési vállalat, amely a korrupciós ügyben szereplő Duna-menti Belina-lápvidéket bérbe vette a megyei önkormányzattól.

Elvileg a parlamenti mandátummal nem rendelkező, jelenlegi vagy volt kormánytagok elleni bűnvádi eljárásokat az államfőnek kell jóváhagynia, de csak abban az esetben, ha miniszteri minőségükben elkövetett bűncselekménnyel gyanúsítják őket. Mivel Shhaideh 2013-ban csak államtitkár volt, ebben az ügyben nincs mentelmi joga, esetében nem volt szükség az elnök hozzájárulására.

Shhaideh a PSD elnökének egyik legközelebbi bizalmasa. A PSD tavaly decemberi választási győzelme után Dragnea először őt javasolta kormányfőnek, amikor kiderült, hogy priusza miatt nem kérheti magának a posztot. A muzulmán vallású Shhaideh kormányfői kinevezését szíriai férjével kapcsolatos nemzetbiztonsági aggályokra utalva utasított el Klaus Iohannis államfő.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.