Céginfo.hu: kevesebb cég alakult tavaly


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az előzetes adatok szerint az elmúlt évben összesen 31 811 vállalkozás kezdte meg a működését Magyarországon  – derül ki a Wolters Kluwer Kft. és a Napi.hu által üzemeltetett Céginfo.hu adatbázisából. Ez 6 százalékkal kevesebb, mint ahány vállalkozást 2012-ben elindítottak. Részvénytársaságból és kft-ből kevesebb alakult, betéti társaságból viszont sokkal több – amely részben a dohány-kiskereskedelmi rendszer átalakulásával lehet összefüggésben.


A 2012-ben alapítottnál négy és félszer több betéti társaság kezdte meg működését tavaly: 2841 az előző évi 623 után, mindeközben az új részvénytársaságok és kft-k száma elmaradt az előző évitől. A Wolters Kluwer Kft. és a Napi.hu által üzemeltetett Céginfo.hu előzetes adatai szerint – a számok kis mértékben még változhatnak, mivel a gazdasági szervezetek egy részének bejegyzése, jellemzően adminisztratív okok miatt, akár hónapokig is elhúzódhat – tavaly összességében a 2012-esnél 6 százalékkal, 2027-tel kevesebb gazdasági társaság jött létre.

Részvénytársaságból nyolcadával, kft.-ből hatodával alakult kevesebb 2013-ban, mint egy évvel korábban. Ez utóbbi visszaesés viszont abszolút értékben a legnagyobb: 5333-mal kevesebb kft. kezdte el a működését tavaly, mint tavalyelőtt (rt.-ből az előző évi 401 után 351 alakult).

Az, hogy a betéti társaságok között nem jelentkezett a kft.-kre és részvénytársaságokra jellemző visszaesés, részben összefüggésben állhat a dohány-kiskereskedelem átalakításával, az új, állami koncessziós rendszer megteremtése kapcsán megjelenő új piaci szereplőkkel. A  ceginfo.hu adatai szerint 701 tavaly alapított betéti társaság nevében szerepel a „trafik”, a „tabak” vagy a „dohány” kifejezés, míg 2012-ben mindössze 20 ilyen bt. volt.

Ha a 2013-as cégalapításokat regionális felosztásban nézzük azt látjuk, hogy továbbra is Budapest és a központi régió (a főváros és Pest megye) a magyar cégvilág középpontja. A fővárosban alapították a részvénytársaságok csaknem kétharmadát és az összes vállalkozás negyven százalékát. A régió súlya még nagyobb: Közép-Magyarországon kezdte el működését az rt.-k 72 százaléka, és összességében is a vállalkozások több mint fele. Az alföldi régiókban volt viszonylag magas a cégalapítási hajlandóság (az észak-alföldiben létesült az új cégek 9,7 százaléka, a dél-alföldiben a 9,1 százalékuk), míg a másik végletet a Dél-Dunántúl jelenti: csak minden tizenhetedik új vállalkozásnak van itt a székhelye.

A legtöbb új gazdasági társaságot a főváros (12 924) és Pest megye (4177) után Hajdú-Bihar megyében alapították (1322), de Borsod-Abaúj-Zemplén megye alig maradt el ettől (1299). További négy megye van, ahol ezernél több vállalkozás kezdte meg a működését: Bács-Kiskun (1227), Csongrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg (egyaránt 1121-1121), valamint Fejér megye (1034). A lista másik végén Nógrád megye áll (318, az új vállalkozások mindössze 1 százaléka), de 500-nál kevesebb új céget hoztak létre Tolna és Vas megyében is (372 és 485).

A legtöbb részvénytársaságot a főváros (222) és Pest megye (31) után Csongrádban létesítették (23), ugyanakkor Békés megyében a 2013-as év egyetlen új részvénytársaságot sem hozott. A betéti társaságok több mint hatodát Pest megyében alapították, de az átlagnál több bt kezdte meg a működését Borsodban és Heves megyében is.

 

(A Wolters Kluwer Kft. az Ado Online kiadója. – a szerk.)

 


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.