Csökkent az ügyhátralék az Egri Törvényszéken


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tavaly 7,5 százalékkal nőtt az új ügyek száma, amely az országos átlag kétszerese, a tavaly befejezett ügyek száma 10 százalékkal haladta meg a 2020-as adatot, ezáltal csökkent az ügyhátralék – mondta el Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke hétfőn a törvényszék összbírói értekezletén.

Az Egri Törvényszék kommünikéje szerint az OBH elnöke közölte: a törvényszéken 2021-ben – az országos átlaggal megegyező mértékben – 33 százalékkal csökkent a két éven túli ügyek aránya.

Tavaly 158 millió forint értékben történtek korszerűsítések az Egri Törvényszék illetékességi területén, az összeget a munkakörülmények javítására, informatikai fejlesztésekre, épületberuházásokra fordítottak. A koronavírus-járvány fontosabbá vált a digitális megoldások alkalmazása, a távmeghallgatások, távtárgyalások nagyban segítették az ítélkező munka folyamatosságának fenntartását – mondta Senyei György.

A helybenhagyási arány nem változott

Az OBH közleménye szerint Sallai Tamás, a törvényszék elnöke beszámolt az ügyforgalmi adatokról, többi között arról, hogy Heves megyében a járásbíróságokra érkezett összes ügy száma az előző évhez képest nőtt, ezzel együtt a befejezett ügyeké szintén emelkedett.

A döntések megalapozottságával kapcsolatban elmondta, hogy másodfokon a helybenhagyási arány mindkét – civilisztikai és büntető – ügyszakban szinte megegyezik a korábbi évek adataival. A hosszú pertartamú ügyek számának csökkentéséért és az időszerűség javításáért a törvényszéken több igazgatási intézkedést tett a törvényszék.

EU Jog online

Sallai Tamás beszámolt arról, hogy az Egri Törvényszéken az engedélyezett bírói álláshelyek száma 71, ebből ténylegesen 66 bírói állás volt betöltve 2021. december 31-én. Az engedélyezett igazságügyi alkalmazotti létszám 212, a tényleges igazságügyi alkalmazotti létszám 2021. december 31-én 209 volt.

Gyakorlattá vált a távmeghallgatás

A pandémia hatással volt a törvényszék életére is, a munkaértekezletek többségét és valamennyi vezetői értekezletet online tartották, a képzések a digitális térben történtek, bevett gyakorlattá vált büntetőügyekben a távmeghallgatás, a polgári ügyekben a kép és hang továbbításával történő tárgyalás – közölte.

A közleményben kitértek arra, hogy tavaly több beruházás és tárgyi eszközbeszerzés történt. Példaként említették az Egri Járásbíróságon a lift átépítését, bútorzat beszerzését, klímarendszer kiépítését a Hatvani Járásbíróságon, világításrekonstrukciót az Egri, a Hatvani és a Hevesi Járásbíróságon, kazánbeszerzést a Füzesabonyi és a Hatvani Járásbíróságon.

Emlékeztettek: a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló törvény rendelkezése alapján a törvényszék elnöke évente egyszer tájékoztatja az OBH elnökét és a bírákat a bíróság előző évi működéséről, ügyforgalmi és gazdálkodási helyzetéről.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. december 6.

Papírból PDF – az új ingatlan-nyilvántartás

A jelenlegi ingatlan-nyilvántartásunk egy 1997-es törvényen alapul, és jogosan vetődik fel bennünk a kérdés, hogy ez a több mint két évtizedes szabályozás releváns rendelkezéseket tartalmaz-e. Az ezzel kapcsolatban felmerülő igény, illetve a COVID által okozott válsághelyzet következtében a szükség is egyre jobban nőtt egy gyors, hatékony, egyszerű és legfontosabbak közt elektronikus rendszerre, hogy hivatalos ügyeinket tudjuk intézni. Az Ars Boni cikkpályázat keretében készült írásban ezt az új és modern, elektronikus világba lépő jogintézményt szabályozó és véglegesnek tűnő 2021.évi C. törvényt fogom összehasonlítani eredeti, kihirdetéskori szövegével, illetve a jelenleg hatályos – de nemsokára „régi”-nek aposztrofált – ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvénnyel.