Elkaptuk az unokázós csalót


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A letartóztatott lengyel csaló az unokázós csalás módszerével három uniós tagországban összesen több mint egymillió eurót csalt ki.


A Fővárosi Törvényszék 2016. július 20-án megtartott tárgyaláson hozott jogerős végzésével elrendelte egy lengyel állampolgár átadási letartóztatását és egyszerűsített eljárásban történő átadását a német hatóságnak. A terheltet 2016. július 18-án Magyarországon vették őrizetbe európai elfogatóparancs alapján – közölte lapunkkal a Fővárosi Törvényszék.

A lengyel állampolgárságú terhelt ellen az Európai Unió három tagállama, Luxemburg 2014-ben, /Németország 2015-ben és Ausztria 2016-ban bocsátott ki európai elfogatóparancsot. A gyanú szerint a terhelt mindhárom országban bűnszervezetben és üzletszerűen követett el csalásokat. A terhére rótt bűncselekmények miatt kiszabható szabadságvesztés büntetési tételének felső határa mindegyik tagállamban legalább 10 év.

Kommentár a polgári perrendtartáshoz

Szerkesztő: dr. Wopera Zsuzsa

Rendelje meg kiadványunkat július 31-ig kedvezményesen!

A kommentár részletesen bemutatja a polgári eljárásjog hazai bírósági gyakorlatát, a magyar szabályozásra szerves hatással bíró uniós szabályozást, valamint a perek elhúzódósára tekintettel az Emberi Jogok Európai Bíróságának gyakorlatát is.

Megrendelés >>

A Schengeni Információs Rendszer adatai alapján a terhelt társaival együttműködve visszaélt elsősorban idősebb személyek bizalmával, és az ún. „unokázós” csalás módszerével, rokonnak kiadva magát, sértettenként több tízezer euró összeghez jutott hozzá. Az érintett tagállamok összesen 70 bűncselekmény elkövetésének a gyanúja miatt adtak ki ellene európai elfogatóparancsot és a sértetteknek a fenti módon okozott kár összege az egymillió eurót is meghaladja.

A terheltet a BRFK VIII. kerületi Rendőrkapitánysága vette őrizetbe július 18-án, vele szemben Magyarországon nincsen eljárás folyamatban.

A terhelt a tárgyaláson úgy nyilatkozott, hogy beleegyezik az egyszerűsített átadási eljárásba. A bíróság végzése szerint az átadási letartóztatás a terhelt átadásáig, de legkésőbb a végzés jogerőre emelkedésétől számított 10 napig tart. Amennyiben az európai elfogatóparancsot kibocsátó tagállam, jelen esetben Németország, illetékes hatósága 2016. július 30. napjáig nem veszi át a terheltet, akkor szabadlábra kell helyezni.

A bíróság a folyamatban lévő nemzeti eljárásokban érintett sértettek számára és az elkövetett cselekmények súlyára tekintettel állapította meg az európai elfogatóparancsok végrehajtásának a sorrendjét és döntött arról, hogy a terhelt először a német elfogatóparancs alapján kerüljön átadásra.

 

Public Governance, Administration and Finances Law Review

A lap angol nyelvű nemzetközi közigazgatási és közpénzügyi folyóiratként került megalapításra. Tematikáját, tartalmát tekintve alapvetően tudományos jellegű, de a kiadványban helyet kap a joggyakorlat- és jogesetelemzés, szakmai fórumok is.

Megrendelés >>


Kapcsolódó cikkek

2024. november 7.

Megújuló fogyasztóvédelem

2025 januárjában feláll a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság, amely még hatékonyabb fogyasztóvédelmi, azaz kormányhivatali fellépéseket sürget majd. Ehhez besegíthet, hogy a 2024 márciusától hatályos, legújabb fogyasztóvédelmi bírságrezsim már a kormányhivatalok számára is igen magas bírságok kiszabását teszi lehetővé.