Első fokon négy év börtönre ítélték Agócs Jánost, az Országos Roma Önkormányzat volt elnökét
Négy év börtönre, közügyektől eltiltásra és pénzbüntetésre ítélte a bíróság első fokon Agócs Jánost, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) volt elnökét, amiért a vád és az ő beismerése szerint is 30 millió forintért árulta a saját elnöki tisztségét. Agócs két személynek is felajánlotta ezt az üzletet, de egyikük az ügyészségre ment és „próbavásárlással” lebuktatta. A roma szervezet volt elnöke az utolsó szó jogán azt mondta: „sajnálom ezt az egészet, megbántam”.
Bűnösnek mondta ki Agócs Jánost, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) volt elnökét a bíróság két rendbeli, vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntettében. A bíróság – az ügyészi és védői fellebbezések miatt nem jogerősen – Agócsot négy év végrehajtandó börtönbüntetésre, ugyanennyi közügyektől eltiltásra, valamint 260 ezer forint pénzbüntetésre és a bűnügyi költségek megtérítésére ítélte.
Az ítélet – amelynek a vád a súlyosítását, a védelem pedig a részleges enyhítését kérte – szóbeli indoklásában Gebe Zoltán bíró emlékeztetett, hogy a vádlott elismerte a bűnösségét, a meghallgatott tanúk terhelő vallomása is ezt támasztotta alá, vagyis bizonyítást nyert, hogy Agócs törvénytelen módon próbált gondoskodni a maga számára „egyfajta életjáradékszerű ellátásról”.
A vádirat szerint Agócs, aki 2019 decemberétől látta el az ORÖ elnökségét, 2022 nyarán többször azzal keresett meg egy kisebbségi önkormányzati képviselőt, hogy 30 millió forint ellenében átadja részére az ORÖ elnöki tisztségét.
Ifjabb Farkas László, az ORÖ egyik elnökhelyettese, Tiszabura polgármestere volt az, aki látszólag belement a jogsértő ügyletbe, de valójában végig együttműködött a hatóságokkal, hogy lebuktassa Agócsot. Farkas elmondása szerint az ORÖ egyik képviselőjétől tudta meg, hogy az elnök 30 millió forintért árulja a tisztségét. Agócs az egyik képviselőtársát környékezte meg először, aki visszautasította az ajánlatot. Ekkor Farkas megkérte az érintett képviselőt, tolmácsolja Agócsnak, hogy őt érdekli az ajánlat. Ezután találkoztak Agóccsal, de addigra Farkas már beszélt az ügyészséggel, a pénzt is tőlük kapta a lebuktatáshoz. Farkas első részletként 18 millió forintot adott át az elnöknek, a fennmaradó 12 milliót pedig később fizette volna ki, de erre már nem került sor, Agócsot ugyanis a helyszínen lekapcsolták a hatóságok.
A kisebbségi önkormányzati vezetőt szeptemberben tartóztatták le, majd két hónap után kiengedték a letartóztatásból. A nyomozás során beismerő vallomást tett. A Budai Központi Kerületi Bíróság szerdán tárgyalta Agócs János ügyét, első fokon a bíróság négy év börtönre ítélték.
A döntés nem jogerős.
A teljes cikk IDE és IDE kattintva érhető el.
Forrás: HVG és telex.hu