Enyhítették a csecsemő halálát okozó férfi büntetését


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jogerősen tizenkét év fegyházbüntetéssel sújtotta a Szegedi Ítélőtábla csütörtökön azt a sarkadi férfit, aki 2013-ban élettársa kilenc hónapos csecsemőjének halálát okozta. A férfi első fokon életfogytiglant kapott.


A táblabíróság halált okozó testi sértésben és más bűncselekményekben mondta ki bűnösnek a 23 éves vádlottat.

A férfi élettársa kiskorú veszélyeztetése miatt két év – végrehajtásában két évre felfüggesztett – börtönt kapott.

A táblabíróság döntésével enyhítette az első fokon eljáró Gyulai Törvényszék ítéletét, amely a férfira korábban életfogytig tartó szabadságvesztést szabott ki, mert az ítélőtábla a bűncselekményt emberölés helyett halált okozó testi sértésnek minősítette.

Mezőlaki Erik tanácsvezető bíró az indoklás során kifejtette, az eltérő minősítés oka, hogy vádlott szándéka semmilyen formában nem terjedt ki az emberélet kioltására. A férfi társadalomra veszélyes személyisége miatt azonban az ítélőtábla – a halmazati szabályok alapján lehetséges – leghosszabb büntetést szabta ki, amelyet a vádlottnak fegyházban kell letöltenie.

A büntetett előéletű férfi 2012 szeptemberétől élt együtt az ötgyermekes asszonnyal. A nő hónapokkal később magához vette három gyermekét. A vádlottak nem dolgoztak, a gyerekek után kapott pénzből, havonta mintegy 125 ezer forintból éltek, de az összeg túlnyomórészét magukra költötték, cigarettát és dizájner drogokat vásároltak belőle. A gyerekek nevelését, ápolását is elhanyagolták, lakrészükben kosz volt.

 

A férfi a két nagyobbik gyereket hónapokon át verte, erről az asszony is tudott, és egy idő után nem tudta elviselni, néhány napra a barátnőjéhez költözött, de utána visszatért a házba. A gyermekek bántalmazása ezután is folytatódott.

A vádlottak 2013. május 21-én este drogot fogyasztottak, majd a nő elment egy ismerőséhez, a három gyereket a férfival hagyva. A férfi az egyik szobában zenét hallgatott, a gyerekek a másik helyiségben aludtak, de a csecsemő egy idő után sírni kezdett. Az ezen feldühödött vádlott előbb az ajtónak lökte a babakocsit a benne lévő gyerekkel, majd a csecsemőt kivette a kocsiból és legalább egyszer vagy ököllel megütötte, vagy a sértett fejét valamilyen kiálló, tompa, kemény felszínű tárgyhoz ütötte. Ennek szemtanúja volt az egyik gyerek, akit a vádlott megfenyegetett, hogy nagyon megveri, ha bárkinek is szólni mer.

A csecsemő a bántalmazástól nagyon rosszul lett, ezért a férfi megrázogatta, kivitte a friss levegőre és vízzel locsolta, majd hajnalban elment vele az orvosi ügyeletre. A koponyatörést szenvedett gyerek a békéscsabai kórházba került, de az életét nem tudták megmenteni, néhány óra múlva meghalt.

(MTI)

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.