Felfüggesztett börtönt kaptak a gyermekeiket veszélyeztető szülők
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Másfél év börtönbüntetésre ítélték – három év próbaidőre felfüggesztve – azokat a szülőket, akik hat gyermekük testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését veszélyeztették.
A Pécsi Törvényszék szerdai közlése szerint a Siklósi Járásbíróság előző nap megtartott ülésén született jogerős ítélet az ügyben.
A hat gyermeket nevelő vádlottakat társtettesként elkövetett kiskorú veszélyeztetése miatt másfél év börtönre ítélték, egyúttal szülői felügyeleti jogukat megszüntették. A bíróság a szabadságvesztés végrehajtását három év próbaidőre felfüggesztette, annak idejére elrendelte a vádlottak pártfogó felügyeletét.
Mint írták, a szülők szűkös anyagi körülmények között éltek, egyikük sem rendelkezett munkahellyel, rendszeres jövedelemmel. Lakóhelyüket és annak környezetét rendkívüli mértékben elhanyagolták, házuk és annak udvara rendezetlen és szennyezett volt. Emiatt a családgondozók először alapellátásban részesítették a vádlottak gyermekeit, majd 2014 júniusában védelembe vételüket rendelték el.
A vádlottak ennek ellenére továbbra sem tettek eleget kötelezettségeiknek: heteken át nem takarítottak, lakókörnyezetüket rendkívüli szennyezettség jellemezte, például a lakóházban tárolták az összegyűlt háztartási hulladékot tartalmazó zsákokat, amelyek fertőzésveszéllyel fenyegettek. Nem szereztek be elegendő mennyiségű tűzifát és a gyerekek megfelelő öltöztetéséről és tisztálkodásáról sem gondoskodtak.
A vádlottak óvodás korú gyermekeiket nem járatták óvodába sem, így nem gondoskodtak megfelelő nevelésükről, fejlesztésükről és ellátásukról sem. Emellett gyermekeiket érzelmileg elhanyagolták, nem foglalkoztak, nem játszottak velük.
A bíróság megállapítása szerint a szülők súlyosan megszegték a kiskorúak nevelésére vonatkozó kötelességüket, ezzel gyermekeik testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését veszélyeztették.
A bíróság döntése jogerős.
(MTI)