Felfüggesztettet kapott a volt polgármester


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tíz hónap, egy évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte kedden, nem jogerősen a Szekszárdi Járásbíróság a Tolna megyei Sárpilis volt polgármesterét költségvetési csalás és hűtlen kezelés miatt.


Az ügy harmadrendű vádlottjaként Kolovics Jánost, aki 2010 és 2014 között volt Szigetvár Fidesz-KDNP-s polgármestere, felbujtóként elkövetett hivatali vesztegetés és folytatólagosan, felbujtóként elkövetett hűtlen kezelés bűntettében találták bűnösnek.

Az elsőrendű vádlottat, Z. L. M. volt önkormányzati képviselőt távollétében – hivatali vesztegetés elfogadása és hűtlen kezelés miatt – két év börtönre, a másodrendű vádlottat, M. G.-t 1 millió 50 ezer forint pénzbüntetésre ítélte a törvényszék.

A vádirat szerint jogszabályváltozások miatt a szigetvári vízközmű-szolgáltató társasága beolvadt más szolgáltató cégekbe. A képviselő-testület azonban úgy döntött, hogy a különös jelentőségű nem víziközmű-vagyonelemek – köztük a szigetvári gyógyfürdő és tanuszoda, a gyógyfürdőhöz kapcsolódó hotel – maradjanak a város tulajdonában. Ezek működtetésére új gazdasági társaságot kívántak létrehozni.

[htmlbox BDT]

 

A polgármester azt szerette volna, hogy az új cég ügyvezetője is M. G. legyen, de a szándékát a képviselő-testület egy része nem támogatta. A városvezető több képviselőt is megkeresett – a minősített többségű döntéshozatalt igénylő – javaslat támogatására, ők azonban visszautasították kérését – derült ki a vádirat összegzéséből.

Az elsőrendű vádlott önkormányzati képviselő szorult anyagi helyzete miatt külföldön dolgozott – idézték fel a vádiratban, kiemelve: a polgármester őt azért kereste meg, hogy vegyen részt a döntő szavazáson. A képviselőnek a városvezető önkormányzati gépkocsit biztosított a külföldről történő hazatéréshez, illetve a visszautazáshoz.

Az elsőrendű vádlott szavazata által biztosított minősített többséggel 2013 októberében a képviselő-testület döntött az új gazdasági társaság megalapításáról, illetve M. G. ügyvezetővé választásáról.

Ennek kompenzálásaként – az ügyészség szerint – a polgármester 2014 januárjában utasította az ügyvezetőt, hogy a képviselő cégével 3,8 millió forintos vállalkozási szerződést kössön. A vád szerint az elsőrendű vádlott cége munkát nem végzett, ennek ellenére a cégvezető teljesítésigazolást állított ki a vállalkozói díj kifizetésére.

Kolovics János az utolsó szó jogán tagadta bűnösségét. A tavaly januári első tárgyalási napon felolvasott vallomásában kijelentette, nem követett el bűncselekményt, majd többször „logikátlannak és életszerűtlennek” minősítette a vádirat egyes pontjait.

A másodrendű vádlott ezzel szemben az ítélethirdetés előtt is elismerte bűnösségét. M. G. szintén az első tárgyalási napon felolvasott vallomása szerint a vállalkozási szerződés a „kezdetektől fogva valótlan tartalmú volt, e mögött teljesítés nem volt”.

Az elsőfokú ítéletet az ügyész tudomásul vette, Kolovics János és védője elsősorban felmentésért, illetve enyhítésért fellebbezett, míg az elsőrendű vádlott ügyvédje három nap gondolkodási időt kért. M. G. az ítéletet tudomásul vette, így az esetében jogerőre emelkedett. A többi vádlott vonatkozásában az ügy a Pécsi Ítélőtáblán folytatódik.

(MTI)

Hegedűs János, aki 1998-tól 2010-ig volt a község független polgármestere, a bíróság szerint 2007 és 2009 között több fiktív számla kiegyenlítését hagyta jóvá olyan kulturális rendezvényekre, iskolai kirándulásokra vonatkozóan, amelyek nem történtek meg.

A másodrendű vádlott, egy gemenci vállalkozó, aki benyújtotta a számlákat a falu önkormányzatának, csalás miatt szintén tízhavi, egy évre felfüggesztett börtönbüntetést, és 280 ezer forint pénzbüntetést kapott. A perben hűtlen kezeléssel vádolt jegyzőt felmentette a bíróság.

Ügyvédvilág hírlevél

Friss hírek, szakmai cikkek, bírósági döntések, jogszabályfigyelő.

Kéthetente megjelenő hírlevelünkben összefoglaljuk az elmúlt időszak aktuális változásait, válogatunk értékes szakmai tartalmainkból, valamint tájékoztatjuk a legújabb szakirodalmakról, szolgáltatásokról, képzésekről.

Feliratkozás >>

A vállalkozó a 700 lakosú településen meg nem történt gyereknapi, karácsonyi programra, nyári táborra, gemenci kirándulásra hivatkozva számlázott 40-50 ezer forint körüli összegeket, amiről a polgármester is tudott. Az ítélet szerint a vállalkozónak 286 ezer forintot kell fizetnie a sértett sárpilisi önkormányzat részére.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek