Fokozottan ellenőriz a fogyasztóvédelem az ünnepek alatt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság felügyelői mint minden évben úgy idén is kiemelt figyelmet fordítanak az ünnepi időszak során a fogyasztóvédelmi szabályok ellenőrzésére. Az elmúlt évek tapasztalata alapján a felügyelők az évvégi időszakban jelentős számban találkoznak jogszabálysértéssel, gyakori a termékek forgalomból történő kivonása és a fogyasztóvédelmi bírság kiszabása is.


A fogyasztóvédelmi hatóság megkezdte az ünnepek előtti ellenőrzéseket. Az ellenőrzések elsődlegesen a termékbiztonságra és a fogyasztók vagyoni érdekeinek védelmére fókuszálnak A hatóság biztosítani kívánja, hogy a karácsonyi vásárlások során a kereskedők szabályszerűen járjanak el, illetve, hogy veszélyes termékek ne kerüljenek a boltok polcaira.

[multibox]

A fogyasztóvédelem laboratóriumban ellenőrzi többek között a karácsonyi fényfüzérek biztonságosságát illetve az üzletekben és a piacokon a veszélyes termékek kiszűrésére is sor kerül. A felügyelők elsődlegesen a nagy áruházláncok üzleteiben és a bevásárlóközpontokban tartanak ellenőrzéseket, de kitelepüléseken is „próbavásárolásokat végeznek, a vásárokon és a piacokon, a különböző élelmiszerüzletekben, drogériákban, vagy például játéküzletekben is megjelenhetnek.

[htmlbox Fogyasztói_adásvétel]

Az ellenőrzésre során többek között azt vizsgálják, hogy:

  • az árfeltüntetés megfelelő-e (a cél az, hogy a vásárló pontos tájékoztatást kapjon a termék áráról)
  • történik-e vásárlói megkárosítás (fontos, hogy a vásárló azt az árat fizesse, amit az akciós újságban vagy a polccímkén feltüntettek)
  • az akciós ajánlatoknak megfelelően történik az értékesítés (vizsgálják az akciós csomagok tartalmát, szankcionálják azt, ha az árkedvezmény nem valósul meg vagy megtévesztő tájékoztatással találkoznak).
  • kapnak-e számlát, nyugtát a vásárlók és annak tartalma megfelelő-e
  • a mérőeszközök (pl. mérlegek) hitelesítettek-e
  • van-e vásárlók könyve és az azzal kapcsolatos kötelezettségek betartásra kerülnek-e.

A fogyasztóvédelem az ellenőrzések eredményéről folyamatosan tájékoztatja a fogyasztókat.

(nfh.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Kibervédelem az Európai Unióban – új páneurópai gyakorlatok

A kibervédelem és kiberbiztonság egyre fontosabbá válik az emberek, vállalatok és államok számára. Az IMF legfrissebb jelentése szerint globálisan az elmúlt évben 12 milliárd USD veszteség érte a vállalatokat és egyéneket a nem megfelelő biztonság miatt.

2024. július 3.

Megjelentek a NIS2 szabályozásához kapcsolódó rendeletek

A Magyar Közlöny 68. számában két olyan rendelet is megjelent, amelyet már nagyon vártak a magyar információbiztonsági ipar szereplői. Mindkettő a NIS2 szabályozáshoz kapcsolódik, az egyik az auditorokkal szemben támasztott követelményekről, a másik az információs rendszerek biztonsági osztályba sorolásáról szól.