Handó erősítené a bíróságok szolgáltató jellegét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bíróságok szolgáltató jellegét 21. századi igényekhez igazodva kell erősíteni, amelyek túlmutatnak a tárgyalótermekben folyó munkán – mondta Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke Kecskeméten. Példaként a tanúgondozási programot, a gyermekközpontú igazságszolgáltatást és a mediációs programot említette.


Olyan szolgáltatásokkal kell kiegészíteni a bíróságok működését, amelyek közvetlenül vagy közvetetten javítják a szervezet hatékonyságát, és erősítik az állampolgárok elégedettségét – hangsúlyozta Handó Tünde.

Az OBH elnöke a szolgáltatások közül kiemelte a tanúgondozási programot, amelyben a Kecskeméti Törvényszék élen jár. Ennek az a jelentősége, hogy a tanúk magabiztosan, a jogaikat, kötelezettségeiket ismerve, félelem nélkül jelenjenek meg a bírósági tárgyalásokon – mondta, hozzátéve, hogy ehhez a tanúk kapjanak meg minden segítséget a bíróságtól.

Handó Tünde utalt arra, hogy a gyermekközpontú igazságszolgáltatás megerősítése érdekében az OBH munkacsoportot hozott létre, amely jogszabály-módosításokat kezdeményezett. Beszámolt arról, hogy a bíróságokon elindították a gyermekmeghallgató szobák kialakításának programját, valamint a képzésben is változások történnek, mert a fiatalkorúak büntetőügyeit tárgyaló bírók képzésének megújítása mellett a polgári ügyekben gyermekekkel foglalkozó bírók felkészítése is megújul.

Handó Tünde hangsúlyozta, kapcsolódik a szolgáltató jellegű igazságszolgáltatáshoz a mediációs program is. Európában is egyedülálló módon sikerült létrehozniuk a bíróságon is a közvetítés intézményét, amelynek 2014-től még nagyobb jelentősége lesz, hiszen bizonyos ügyszakokban már kötelező mediációs tájékoztatás rendelhető el. Fontosnak nevezte, hogy erre felkészüljön a bírósági szervezet és felkészüljenek a közvetítők is.

Elmondta, hogy újfajta lehetőség nyílik meg a szabálysértési hatóságok és a bíróságok számára, a szabálysértési közvetítés. Véleménye szerint a közvetítésnek sok területen egyre nagyobb jelentősége lesz, a bírósági eljárásban és a társszervek munkájában is.

Bicskei Ferenc, a Kecskeméti Törvényszék elnöke bejelentette, szeptember 16-án két bírósági közvetítő kezdi meg munkáját a Kecskeméti Járásbíróságon. A Kecskeméti Törvényszék elnöke elmondta azt is, hogy a megyében egységes tanúgondozási rendszert dolgoztak ki, valamennyi járásbíróságra kijelölte a tanúgondnokokat, továbbá intézkedett tanúszobák kialakításáról. A Kecskeméti Járásbíróságon felújított és gyermeksarokkal kibővített tanúszobát alakítottak ki – tette hozzá.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 31.

Ludovika.hu: Aknázzuk ki az új kor kínálta lehetőségeket

Az adat az új arany – halljuk mostanában. A Ludovika.hu cikksorozatában annak járt utána, hogyan lehet okosan, szabályosan adatot gyűjteni, tárolni, és miképpen hasznosulhatnak a beszerzett információk. Elsőként, e cikkben a vállalati nézőpontot mutatják be Marton Ádám, az NKE ÁNTK Közgazdaságtani és Nemzetközi Gazdaságtani Tanszékének adjunktusa segítségével.

2024. május 31.

A DMA alkalmazásának első hónapjai

A digitális belső piac történelmében 2024 márciusa kulcsfontosságú, hiszen az a DMA érdemi alkalmazásának első hónapja; és mint ilyen, elképesztően hektikusnak bizonyult. Ebben a bejegyzésben valamennyi eseményről nem tudok számot adni, azonban néhány kulcsesemény felsorolásával a DMA alkalmazása korai szakaszának hangulata illusztrálható – olvasható Beyer Fülöp bejegyzésében a ludovika.hu ITKI blogján.