Handó Tünde: gyorsaság, minőség, bizalom
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Nem elég a minőségi és gyors ítélkezés, arra is szükség van, hogy az emberek bízzanak a bíróságokban – mondta a Miskolci Törvényszék összbírói értekezlete után tartott sajtótájékoztatón az Országos Bírósági Hivatal elnöke.
Handó Tünde kifejtette, elsődleges stratégiai cél, hogy az ítélkezés magas színvonalú és időszerű – azaz gyors – legyen, a bíróságoknak egy magasabb rendű feladatnak is meg kell felelniük. Az alkotmány szerint ugyanis Magyarországon a három hatalmi ágnak – amely a törvényhozás, a végrehajtó és a bírói hatalom -, egyformán erősnek kell lennie. A bírói területnek is erősnek, magabiztosnak és biztonságot adónak kell lennie, „ha háromlábú székként jellemezzük ezeket, a bírói láb sem lehet gyengébb a másik kettőnél” – fogalmazott.
Kitért arra is, hogy az országosan beérkező ügyek kilenc százaléka a Miskolci Törvényszék illetékességi területét érinti, a folyamatban lévő ügyeknek pedig az öt százaléka van ezen bíróságok előtt. Ez azt jelenti, hogy itt nem jellemző az ügyhátralék, a bíróság munkájára Miskolc és Borsod-Abaúj-Zemplén megye is büszke lehet – emelte ki.
Hangsúlyozta, az ügyek az országos átlagnál gyorsabban befejeződnek, ami kimagasló eredmény. Büntetőterületen, első fokon, ahol a legfajsúlyosabb ügyeket tárgyalják – akár több száz vádlottal, mint Miskolcon többször is előfordult -, 25 százalékkal nőtt a befejezett ügyek száma 2013-ban a megelőző évihez képest. A minőségi munkát jelzi, hogy a Miskolci Törvényszéken lezajlott büntetőügyek 67 százalékát helyben hagyja a Debreceni Ítélőtábla – tette hozzá.
Sisák Péter, a Miskolci Törvényszék elnöke beszámolt arról, hogy a Miskolci Törvényszék és kilenc járásbírósága, valamint a Miskolci Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság az ország harmadik legnagyobb bírósági szervezete. Tavaly csaknem 105 ezer ügy érkezett hozzájuk; a törvényszék és bíróságai több mint 106 ezer ügyet fejeztek be, ami az országos adat 6,7 százaléka.
A Miskolci Törvényszék elnöke kitért arra is, hogy fontosnak tartják a Nyitott bíróság program folytatását. Tavaly tizenhárom középiskolában tartottak előadásokat, két és fél ezer diákkal ismertették meg a bíróságok munkáját – jegyezte meg.
(Forrás: MTI)