Hatályba lép a mezőgazdasági üzemek kibocsátására vonatkozó új uniós jogszabály


Az EU ipari kibocsátásokra vonatkozó szabályainak módosított változata július 4-én, vasárnap lépett hatályba, és több haszonállat-tenyésztő gazdaságra terjed ki, mint a korábbi jogszabály.

Az Európai Bizottság szerint az irányelv, amelyet IED 2.0-nak neveztek el, most már „a legszennyezőbb sertés- és baromfigazdaságokra” is vonatkozik, amelyek az EU összes ammónia-kibocsátásának körülbelül 30%-áért felelősek. A jogszabály vitát váltott ki a mezőgazdasági szervezetek és a jobboldali politikai pártok körében, akik ellenzik, hogy a gazdaságokat ugyanazokkal a szabványokkal szabályozzák, mint az ipari szektorokat, például az akkumulátorgyárakat és az acélműveket.

Az intézkedések a 350 állategységnél (livestock units, LSU) több sertést tartó gazdaságokra vonatkoznak, ami nagyjából 1,100 kifejlett sertésnek vagy 700 kocának felel meg. Az ökológiai sertéstenyésztés és a külterjes gazdaságok, ahol az állatok idejük nagy részét szabadban töltik, mentesülnek a szabályok alól. Korábban a szabályozás csak a 2,000-nél több sertést és 750-nél több kocát tartó gazdaságokra vonatkozott.

A baromfitartás küszöbértéke továbbra is 280 állategység (LSU) vagy 40,000 húscsirkénél marad. Azonban a tojástermelő gazdaságokra szigorúbb szabályozás vonatkozik, már 21.400 tojótyúktól kezdődően. A Bizottság eredetileg javasolta a szarvasmarhák bevonását is a jogszabályba, de az Európai Parlament sikeresen kizárta ezt a végső szövegből az EU tagállamaival folytatott tárgyalások során. A Bizottság azonban 2026 végéig jelentést fog készíteni a szarvasmarhatelepek okozta szennyezés kezeléséről, mivel ezek az EU metánkibocsátásának 50%-áért és ammóniakibocsátásának 25%-áért felelősek.

„Enyhített engedélyezés”

Annak ellenére, hogy megnövekedett az érintett gazdaságok száma, a környezetvédelmi megfigyelők arra figyelmeztetnek, hogy az IED 2.0 visszalépést jelenthet a szabályozás terén. Az átdolgozott irányelv lehetővé teszi az EU országai számára, hogy „enyhébb szabályozási rendszert” alkalmazzanak, előnyben részesítve az egyszerűbb regisztrációs eljárásokat a terhesebb teljes engedélyekkel szemben. Az új törvény emellett biztosítja az emberek jogát, hogy kártérítést követeljenek az „illegális szennyezés” által okozott egészségkárosodásért.

Továbbá szigorúbb pénzügyi büntetéseket is előír, komoly jogsértések esetén a vállalatoknak éves EU-forgalmuk legalább 3%-ának megfelelő bírsággal kell szembenézniük. A hatóságok felfüggeszthetik a nem megfelelően működő gazdaságokat, de az állatok jólétének biztosítása érdekében a gondozásukhoz szükséges tevékenységeknek folytatódniuk kell.

A Bizottságnak két éve van a részletes működési szabályok kidolgozására, amelyeket mezőgazdasági termelők képviselőivel, tagállami szakértőkkel és civil szervezetekkel együttműködve fognak megalkotni.

Az új szabályok a legnagyobb érintett gazdaságokra 2030-tól, a többi gazdaságra pedig 2032-től lesznek érvényesek.”

(Forrás: https://hirlevel.egov.hu. Eredeti cikk: New EU legislation on farm emissions takes effect)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.