Hatékonyabban működik a Fővárosi Törvényszék


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tavaly javult a Fővárosi Törvényszék hatékonysága, időszerűségi mutatói és csökkent a hátralék – közölte a törvényszék hétfőn a helyi összbírói értekezlet kapcsán.


A közleményben kiemelték: a Fővárosi Törvényszék meghatározó a magyarországi igazságszolgáltatás rendszerében, tavaly az összes ügy 28,3 százaléka Budapesten összpontosult. Ez az arány egyes ügyszakokban, például az elsőfokú, gazdasági nemperes ügyek esetében a 40 százalékot is meghaladja, elsősorban a cégügyek miatt.

Mindeközben megállt az ügyhátralék képződése és javult az időszerűség, bár tavaly számos olyan nehézség is mutatkozott, amely a kiemelten hosszú peres ügyek gyorsabb feldolgozását akadályozta. Így például az új polgári perrendtartás életbelépése miatt a bíráknak képzéseken kellett részt venniük.

Hozzátették, az ítélkezés megalapozottságát jelzi, hogy a határozatok jelentős része fellebbezések hiányában első fokon jogerőre emelkedhetett.

A Fővárosi Törvényszék engedélyezett bírói létszáma a 2016 végi 770-ről a múlt év végére 805-re emelkedett, összefüggésben a közigazgatási bíráskodás szervezeti átalakulásával.

[htmlbox BDT]

A bevételek kedvező alakulása lehetővé tette, hogy részben jutalmazás formájában, részben a fejlesztések és a beruházások területén a megtakarításokból többletfinanszírozást nyújtson az intézmény.

A Fővárosi Törvényszék működése és gazdálkodása tavaly is ésszerű, kontrollált és törvényes volt – írták.

Kitértek arra: az ítélkezés mellett a tudatosan szervezett ügyfélkapcsolati munkának is köszönhetően a 2017-ben ügyfél-elégedettségi kérdőívet kitöltők 94 százaléka minősítette kiválónak, illetve jónak a Fővárosi Törvényszék működését.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.