Hazánk jogállam a bécsi nagykövetünk szerint


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Közös kommentárban tiltakozott a korábbi belga miniszterelnök bírálata ellen nagykövetünk lengyel kollégájával.


A Der Standard című liberális osztrák lap Perényi János bécsi magyar nagykövet és Artur Lorkowski bécsi lengyel nagykövet vendégkommentárját közölte online kiadásában, válaszként Guy Verhofstadt korábbi belga miniszterelnök április 16-ai írására, amelyben az Európai Parlament liberális frakciójának (ALDE) vezetője a jogállamiság magyarországi és lengyelországi leépítését bírálta.

 A diplomaták kiemelték, hogy az alapjogok magyarországi „állítólagos megsértése” ügyében intenzív párbeszéd zajlott az Európai Bizottsággal és a Velencei Bizottsággal, és ennek révén módosítottak egyes vitatott törvényeken. Ezekkel a módosításokkal mindkét intézmény elégedett volt – tették hozzá, kiemelve, hogy Guy Verhofstadt „hipotéziseit” csak politikailag motivált feltételezéseknek lehet nevezni, és Magyarország demokratikus jogállam, és az is marad.

A két nagykövet hangsúlyozta, hogy „destruktív” Guy Verhofstadt azon felhívása, hogy a lengyel kormány politikája miatt bojkottálni kell a varsói NATO-csúcsot, és hozzátette, hogy a tanácskozás megtartása és sikere valamennyi európai ország érdeke, köztük a nem NATO-tag Ausztriáé is.

Változásfigyeltetés

Ne maradjon le!

Használja Változásfigyeltetés szolgáltatásunkat az Önt érdeklő jogszabályok, jogterületek és tárgyszavak figyeltetésére!

Megrendelés >>

Egyebek között hozzátették, hogy a lengyel törvényhozás „alkotmányos módón pontosítja az alkotmánybíróság működésének kereteit”, és ehhez a munkához „jóakaratra van szükség valamennyi lengyelországi politikai oldaltól és európai partnereinktől is”, ehhez pedig nem segítenek hozzá az olyan „támadások”, mint Guy Verhofstadt vonatkozó írása.

Kiemelték, hogy Magyarország és Lengyelország ugyan kétségtelenül nagyban profitált az EU-tagságból, de a tagság „nem egyirányú utca”, és a 2004-es uniós bővítés révén a régi tagállamok, köztük Ausztria is gazdagodott gazdaságilag és kulturálisan.

Hozzátették, hogy sajnálatosnak tartják Guy Verhofstadt „általánosító ítéleteit”, és úgy vélik, előítéletektől mentes, komoly vitára van szükség az EU jövőjéről.
(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 27.

A hamisított áruk sötét oldala: a fogyasztók egészségét, biztonságát és a gazdaságot veszélyeztetik, miközben a szervezett bűnözés alapját adják

2022-ben az EU-ban körülbelül 86 millió hamis tárgyat foglaltak le, amelyek értéke meghaladta a 2 milliárd eurót. A hamisított áruk az EU kereskedelmének körülbelül 5,8%-át teszik ki, leggyakrabban videojátékok, társasjátékok, csomagolóanyagok, játékok, cigaretták és CD/DVD lemezek formájában. A digitális tér további veszélyforrást rejt; a hamisítványok nagy része e-kereskedelmi platformokon keresztül áramlik a hamis webáruházak pedig gyakran fogyasztói adatokat lopnak el.

2024. november 27.

Környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) minősítések: a Tanács véglegesen jóváhagyta az új rendeletet

A Tanács a mai napon elfogadta a környezeti, társadalmi és irányítási, vagyis az ESG-minősítési tevékenységekről szóló új rendeletet. Az új szabályok célja, hogy – a fenntartható pénzügyi termékek iránti befektetői bizalom növelése érdekében – a minősítési tevékenységek következetesebbé, átláthatóbbá és összehasonlíthatóbbá váljanak az EU-ban.

2024. november 27.

Birodalmak kora – nemzetközi jogtörténeti konferenciát rendezett a Széchenyi István Egyetem

A győri Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Jogtörténeti Tanszéke első ízben rendezte meg „Birodalmak kora” elnevezésű nemzetközi konferenciáját. A háromnapos programon hat ország neves felsőoktatási intézményeinek kutatói vitatták meg az első világháborút megelőző évszázad jogi, politológiai és közigazgatási aspektusait angol, német és francia nyelven.