Hiába rendelik a bírókat magasabb szintű munkára, emelt bérezés nem jár érte, így akár milliókat is bukhatnak


Van olyan bíró, akinek az évek során hatmillió forint járt volna, ezért panasszal fordult az Európai Bizottsághoz.

„Komoly, nagy sajtóérdeklődést kiváltó ügyeket tárgyalok, a munkámat elismerik a bíróságon is. Rendkívül frusztráló, hogy a szobában, ahol dolgozom, a kollégák a törvényszéki illetményt kapják, én meg az alacsonyabb járásbírói illetményt” – fakadt ki egy bíró a 24.hunak.

Magyarországon évente több száz bírót rendelnek át más, sokszor magasabb szintű bíróságokra, ám a törvényi szabályozás híján nem illeti meg őket ezért emelt illetmény.

Az ügyészeknél azonban teljesen más a helyzet, ugyanis a rájuk vonatkozó jogszabályban az szerepel, hogy a magasabb szintű ügyészségre történő kirendelés esetében az ügyész a kirendelés helyének megfelelő beosztási pótlékra jogosult.

Korábban részletesen írtunk arról, hogy több közép-magyarországi bíróság lassan a működésképtelenség határára kerül, annyi igazságügyi alkalmazott mondott fel a megalázóan alacsony fizetések miatt.

A lapnak név nélkül nyilatkozó bíró korábban az Országos Bírósági Hivatalhoz (OBH) panasszal fordult, azt kérve, hogy fizessék ki visszamenőleg a törvényszéki és a járásbírósági beosztás közötti különbözetet, esetében 6 millió forintot és annak kamatait. Az OBH visszautasította a panaszos kérését arra hivatkozva, hogy nincsen jogszabályi rendelkezés a témában.

Az érintett bíró szerint ezzel alkotmányos alapjogai sérülnek, ezért megkereste az alapvető jogok biztosát, ám állítása szerint közel fél éve nem kapott választ. Ezt követően a panaszos az Európai Bizottsághoz fordult, abban bízva, hogyha a magyar jogalkotás nem lép az ügyben, akkor az uniós intézményen keresztül lehet előrelépés.

Forrás: HVG


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

Az EU helye a nemzetközi MI-irányítás rendszerében

Az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendelete, az AI Act (AIA) 2024. augusztus 1-jén lépett hatályba és ahogyan az egyes rendelkezései szakaszosan alkalmazhatóvá válnak, úgy formálja át az európai szolgáltatási környezetet.

2024. szeptember 13.

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjai

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjait bemutató iránymutatáson dolgozik az Európai Bizottság és az Európai Adatvédelmi Testület (EDPB).

2024. szeptember 13.

„Az MI olyan, mint egy kalapács”

A mesterséges intelligencia veszélyeiről, konstruktív és etikus használatáról beszélt többek között Rab Árpád jövőkutatót, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöki tanácsadója az Új Médiakultúra Magazinban megjelent interjújában.