Idén sok lesz a cégfelvásárlás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kialakult egy nemzeti tőkés réteg, amely mozgatja a piacot. A Telenor eladásával megdőlhet a cégfelvásárlási rekord. A KPMG elemzése.


Az elmúlt két évhez hasonlóan az idén is sok cégfelvásárlási tranzakció várható Magyarországon, küszöbön áll a Telenor eladása, és ha ez az idén lezárul, akkor megdőlhet a magyar cégfelvásárlási rekord 2018-ban – közölte a KPMG.

A tájékoztatás szerint a nemzetközi vállalati felvásárlásokat regisztráló Mergermarket adatai alapján tavaly Magyarországon 32 darab 5 millió dollárt meghaladó értékű cégfelvásárlási tranzakció zajlott le. Ez mindössze eggyel kevesebb, mint az utóbbi 10 évben rekordnak számító 2016-os adat.

A közleményben kiemelték, az elmúlt években egyértelműen azok a cégfelvásárlások uralták a piacot, amelynek mindkét oldalán magyar résztvevők álltak. Ennek egyik oka a KPMG szerint, hogy mára kialakult egy nemzeti tőkés réteg, amely akár hitelek nélkül is képes megmozgatni 1-3 milliárd forintot, ha olyan célpontot talál, amely jól illeszkedik a meglevő portfóliójába.

Emellett visszatértek a hitelezési piacra a bankok is, amelyek hiteleznek ingatlan-, illetve cégfelvásárlási projekteket, ami növeli a befektetők mozgásterét. Az eladói oldalon a magas árak teremtik meg a kínálatot a tranzakciókhoz, és ez feltehetőleg így marad 2018-ban is – írja közleményében a KPMG.

A külföldi tőkebeáramlással kapcsolatban rámutattak: az egyirányú, befelé irányuló tőkemozgások kora már a 2000-es évek elején befejeződött. A külföldi tőke célpontjai ma már nem annyira működő vállalkozások, mint inkább zöldmezős beruházások, illetve kereskedelmi ingatlanok. Ez 2010 után néhány nagy gyár építésében nyilvánult meg, az utóbbi időben pedig a logisztikai és irodapiaci beruházásokban érhető tetten.

(MTI)

[htmlbox ptk_kommentar_2018]

 

 


Kapcsolódó cikkek