Ismét ülésezett az Európai Adatvédelmi Testület


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Testület 16. plenáris ülésén a magatartási kódexekkel, a netsemlegességgel és a keresőmotorokhoz kapcsolódó elfeledtetési joggal foglalkozott.

Az Európai Adatvédelmi Testület (Testület) december  2-án és 3-án tartotta 16. plenáris ülését.

A magatartási kódexek monitorozása

A Testület véleményt fogadott el az Egyesült Királyság adatvédelmi hatósága által előterjesztett magatartási kódexek monitorozását végző akkreditációs követelményeire vonatkozó tervezetet. A javaslat célja, az egységesség és megfelelő jogalkalmazás biztosítása az EGT tagállamokban. Véleményében a Testület tett néhány módosítási javaslatot, a monitoring szervezetek akkreditációjára vonatkozó szabályozás egységesítése érdekében.

A nemtsemlegességi szabályozás
A Testület válaszlevelet fogadott el a netsemlegességgel kapcsolatban az Elektronikus Kommunikáció Szabályozó Testülete (BEREC) által a jelenlegi adatvédelmi keretrendszerrel kapcsolatban kért iránymutatásra vonatkozóan. A BEREC-nek azzal kapcsolatosan merültek fel aggályai, hogy a domain neveket és az URL címeket az internetes forgalom szabályozása és számlázás érdekében kezelik, ún. zero-rating offer keretében (a zero-rating offer lényege, hogy reklámok nézéséért cserébe ingyenes hozzáférést kapunk a tartalomhoz).

A Testület felkérte az internet hozzáférés szolgáltatókat (IAS) és a BEREC-et, hogy állapítsák meg az internetes forgalomszabályozás általános elveit, amelyek lehetővé teszik a kevesebb beavatkozással járó forgalomszabályozást, a különböző internet hozzáférés szolgáltatók közötti átjárást és amelyek nem az URL címeken és a domain neveken alapulnak.

Az elfeledtetés joga az internetes keresőmotorokban (1. rész)
A Testület elfogadott egy ajánlástervezetet „az elfeledtetés jogának GDPR által támasztott kritériumai a keresőmotorokkal kapcsolatos ügyekben” címmel. Az ajánlás értelmezést nyújt a GDPR 17. cikkéhez, figyelemmel a keresőmotor szolgáltatók részére meghatározott alapvetésekre és kivételes szabályokra, amelyek a  részükre benyújtott elfeledtetéssel kapcsolatosak. Az ajánlás a 2014-ben, a WP29 által, a Costeja ítélet alapján elfogadott ajánlást hatályosítja.

Az ajánlásokat nyilvános konzultációra bocsátják és újabb iránymutatásokkal egészítik ki az elefeledtetéshez kapcsolódó panaszok elutasításának kezelésével kapcsolatosan.

(edpb.europa.eu)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága