Jogegységi határozat a végrendeleti tanú aláírásáról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

„A végrendeleti tanú aláírása megfelel az aláírással szemben támasztott követelményeknek, ha a tanú a rá jellemző, általa kialakított egyedi írásformát és írásképet tükröző módon írja alá az okiratot. Ha a tanú személye az okiratból nem állapítható meg, a bíróság erre vonatkozóan bizonyítást folytathat le” – derül ki a Kúria jogegységi határozatából.


Nincs olyan törvényi előírás, amely szerint a tanú aláírásának olvashatónak kell lennie, illetve hogy a tanú nevének magából az okiratból ki kell derülnie. Ebből következően, olvashatatlan aláírás esetén is érvényes a más által írt végrendelet és, amennyiben a tanú személye nem tisztázott, úgy arra nézve a polgári perrendtartás szabályainak az alkalmazásával bizonyítást lehet lefolytatni.

A Kúria ezzel egyidejűleg a 3/2012. Polgári jogegységi határozatot hatályon kívül helyezte, továbbá az EBH 2015.P.10. számú határozat elvi bírósági határozatként való fenntartását is megszüntette.

Joganyag: 2/2016. PJE jogegységi határozat a végrendelet tanújának aláírásáról és a személyének megállapításáról

[multibox]

Módosítja: –

Megjelent: MK. 2016/153. (X. 11.)

Hatályos: 2016. 09. 21.

Megjegyzés: jogalkalmazás egységesítése


Kapcsolódó cikkek

2024. november 7.

GVH: nem indokolt az eljárás folytatása a rezsibox-ügyben

Alaposan megvizsgálta a GVH az MVM Next számlázási gyakorlatát, továbbra sem tartja indokoltnak versenyfelügyeleti eljárás indítását az úgynevezett rezsibox-ügyben – közölte a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) szerdán.