Kelet-Közép-Európa ügyvédi irodái a számok tükrében


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A CEE Legal Matters nevű, Kelet-Közép-Európa jogi piacával foglalkozó magazin idén is elkészítette a CEE By The Numbers kiadványát, mely a régió ügyvédi irodáiról közöl érdekes statisztikákat. Ezt a listát vizsgálta az ügyvédi kommunikációval foglalkozó Pro/Lawyer Consulting, elsősorban a magyar piacra összpontosítva.

A metódus

A kiadvány 24 ország 901 ügyvédi irodáját vizsgálta, konkrétan azokat, melyek szerepelnek a Legal500 vagy a Chambers & Partners 2019-es listáján – a 901 ügyvédi vállalkozás 1200 irodát tart fent a régióban. Ez Magyarországot tekintve 51 irodát jelent, nagyrészt lefedi a más kiadványok által megjelölt top50 ügyvédi irodát hazánkban. Az adatokat elsősorban az irodák honlapján nyilvánosan elérhető információk felhasználásával készültek.

Az alapvetések

Hazánk a középmezőnyben foglal helyet az 51 „rankingelt”, azaz a fenti listákon szereplő irodájával. 2017-hez képest jelentős a változás, akkor csak 39 magyarországi iroda szerepelt a listán – innen is látszik, hogy egyre több, kisebb iroda is felkerül a nemzetközi minősítő szervezetek listájára. És egyre tudatosabbak az irodák ezen a téren.

Ha megvizsgáljuk a jogászok számát ezekben az irodákban (a kutatás minden jogász végzettségű kollégát beleszámolt, nem csak az ügyvédeket), akkor Magyarország a felső harmadban található, 887 jogásszal ebben az 51 irodában, tehát irodánként átlagosan 17 jogász. 2014-ben csak 457-en voltak, tehát 5 év alatt megduplázódott a számuk.

Nemzetközi vagy helyi irodák

A kutatás három típusú irodát határoz meg: nemzetközi (international), regionális (regional) és helyi (domestic) ügyvédi irodát. Nemzetközinek tekinti azt, amelynek központja nem Európában található, de rendelkezik irodával a régióban. A regionális irodának Európában van a központja és legalább 3 CEE országban van jelen. A helyi irodák azok, melyeknek egy, vagy egymás szomszédságában lévő két országban van csak irodájuk (például csak Csehországban és Szlovákiában).

A vizsgált 901 ügyvédi irodából 827 helyi iroda, 44 nemzetközi és 30 regionális. A tendencia azt mutatja, hogy ez a szám az utóbbi 5 évben két évente duplázódott, azaz 2014-ben 228 volt a helyi irodák száma, 2017-ben pedig 414. A régiós és a nemzetközi irodák száma szinte változatlan. Magyarországot tekintve az 51 vizsgált irodából 8 számít regionális irodának, 14 pedig nemzetközinek, tehát az irodák 37% esik ebbe a két kategóriába.

Létszámok

Nem meglepő módon a legnagyobb létszámú irodát Oroszországban találjuk, itt a legnagyobb irodában 199 jogász dolgozik. Második helyen egy cseh iroda található, 192 jogásszal, harmadik helyen pedig egy lengyel, 189 jogi végzettségű kollégával. Mind a négy legnagyobb magyarországi irodában 50-nél több jogász dolgozik.

Ügyvédek és partnerek

Tipikus mérőszám az ügyvédi irodák összehasonlítása során a jogász/partner arány. Míg a legalacsonyabb arányokat Koszovóban és Moldovában találjuk (2.33-as arány), a legnagyobbat Törökországban és Ukrajnában (4.36). Magyarország itt is a középmezőnyben foglal helyet, 3.49 jogászra jut egy partner. Hazánkban e téren 2014 és 2017 között igen nagy ugrást vizsgáltak (1.95-ről 3.55-re), de 2019-re szinte nem volt változás.

Nők az ügyvédi irodákban

Az egész régióra vetítve a nők aránya az ügyvédi irodákban 55.4%-ot ért el. A legmagasabb arányban Észak-Macedóniában (74.77%), legkisebb arányban pedig Ausztriában és Csehországban (36.21% illetve 38 %) találkozhatunk női jogászokkal. Magyarországon ez az arány a vizsgált irodák esetében 43.74 %.

A női partnerek aránya más képet fest. A legnagyobb arányban Horvátországban vannak, 50.43%-kal, míg Montenegró a sereghajtó, 15.79%-os aránnyal (Koszovóban nincs női partner, de az országban is csak 3 partner található a lista szerint). Magyarország a 254 ügyvédi irodai partnerből 73 a nő, azaz 28.74%-os arányban képviseltetik magukat.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.