Kelet-Közép-Európa ügyvédi irodái a számok tükrében
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A CEE Legal Matters nevű, Kelet-Közép-Európa jogi piacával foglalkozó magazin idén is elkészítette a CEE By The Numbers kiadványát, mely a régió ügyvédi irodáiról közöl érdekes statisztikákat. Ezt a listát vizsgálta az ügyvédi kommunikációval foglalkozó Pro/Lawyer Consulting, elsősorban a magyar piacra összpontosítva.
A metódus
A kiadvány 24 ország 901 ügyvédi irodáját vizsgálta, konkrétan azokat, melyek szerepelnek a Legal500 vagy a Chambers & Partners 2019-es listáján – a 901 ügyvédi vállalkozás 1200 irodát tart fent a régióban. Ez Magyarországot tekintve 51 irodát jelent, nagyrészt lefedi a más kiadványok által megjelölt top50 ügyvédi irodát hazánkban. Az adatokat elsősorban az irodák honlapján nyilvánosan elérhető információk felhasználásával készültek.
Az alapvetések
Hazánk a középmezőnyben foglal helyet az 51 „rankingelt”, azaz a fenti listákon szereplő irodájával. 2017-hez képest jelentős a változás, akkor csak 39 magyarországi iroda szerepelt a listán – innen is látszik, hogy egyre több, kisebb iroda is felkerül a nemzetközi minősítő szervezetek listájára. És egyre tudatosabbak az irodák ezen a téren.
Ha megvizsgáljuk a jogászok számát ezekben az irodákban (a kutatás minden jogász végzettségű kollégát beleszámolt, nem csak az ügyvédeket), akkor Magyarország a felső harmadban található, 887 jogásszal ebben az 51 irodában, tehát irodánként átlagosan 17 jogász. 2014-ben csak 457-en voltak, tehát 5 év alatt megduplázódott a számuk.
Nemzetközi vagy helyi irodák
A kutatás három típusú irodát határoz meg: nemzetközi (international), regionális (regional) és helyi (domestic) ügyvédi irodát. Nemzetközinek tekinti azt, amelynek központja nem Európában található, de rendelkezik irodával a régióban. A regionális irodának Európában van a központja és legalább 3 CEE országban van jelen. A helyi irodák azok, melyeknek egy, vagy egymás szomszédságában lévő két országban van csak irodájuk (például csak Csehországban és Szlovákiában).
A vizsgált 901 ügyvédi irodából 827 helyi iroda, 44 nemzetközi és 30 regionális. A tendencia azt mutatja, hogy ez a szám az utóbbi 5 évben két évente duplázódott, azaz 2014-ben 228 volt a helyi irodák száma, 2017-ben pedig 414. A régiós és a nemzetközi irodák száma szinte változatlan. Magyarországot tekintve az 51 vizsgált irodából 8 számít regionális irodának, 14 pedig nemzetközinek, tehát az irodák 37% esik ebbe a két kategóriába.
Létszámok
Nem meglepő módon a legnagyobb létszámú irodát Oroszországban találjuk, itt a legnagyobb irodában 199 jogász dolgozik. Második helyen egy cseh iroda található, 192 jogásszal, harmadik helyen pedig egy lengyel, 189 jogi végzettségű kollégával. Mind a négy legnagyobb magyarországi irodában 50-nél több jogász dolgozik.
Ügyvédek és partnerek
Tipikus mérőszám az ügyvédi irodák összehasonlítása során a jogász/partner arány. Míg a legalacsonyabb arányokat Koszovóban és Moldovában találjuk (2.33-as arány), a legnagyobbat Törökországban és Ukrajnában (4.36). Magyarország itt is a középmezőnyben foglal helyet, 3.49 jogászra jut egy partner. Hazánkban e téren 2014 és 2017 között igen nagy ugrást vizsgáltak (1.95-ről 3.55-re), de 2019-re szinte nem volt változás.
Nők az ügyvédi irodákban
Az egész régióra vetítve a nők aránya az ügyvédi irodákban 55.4%-ot ért el. A legmagasabb arányban Észak-Macedóniában (74.77%), legkisebb arányban pedig Ausztriában és Csehországban (36.21% illetve 38 %) találkozhatunk női jogászokkal. Magyarországon ez az arány a vizsgált irodák esetében 43.74 %.
A női partnerek aránya más képet fest. A legnagyobb arányban Horvátországban vannak, 50.43%-kal, míg Montenegró a sereghajtó, 15.79%-os aránnyal (Koszovóban nincs női partner, de az országban is csak 3 partner található a lista szerint). Magyarország a 254 ügyvédi irodai partnerből 73 a nő, azaz 28.74%-os arányban képviseltetik magukat.