Középkori templomért emeltek szót


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bonyhád mellett az útépítés során egyedülálló középkori templomromot találtak. Az útépítő cég a romok elfedésére törekszik, az alapvető jogok biztosa szót emelt.


Az alapvető jogok biztosa és a jövő nemzedékek érdekeinek képviseletét ellátó helyettese felkérik az illetékes döntéshozókat és szakhivatalokat, kövessenek el mindent annak érdekében, hogy a Bonyhád városában útépítési munkálatok közben az elmúlt héten feltárt gótikus plébániatemplom páratlanul értékes maradványai megőrizhetők legyenek, és feltárható, kutatható, megismerhető állapotban megmaradjanak – olvasható az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala honlapján.

A városi elkerülő út építése közben feltárt, az iszaptakarás miatt egyedülállóan érintetlen állapotban, a későbbi korok által ki nem fosztott, el nem hordott templomrom a barokk korban újjáépült város egyedüli középkori emléke, egyben a nemzet kulturális örökségének kiemelt fontosságú épített emléke, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az Alaptörvény P) cikke értelmében az állam és mindenki kötelessége.

A beruházó önkormányzat és a kivitelező az idő szorításában, a pénzügyi támogatással való elszámolás kényszerétől szorongatva a romok elfedésére törekszik, ami az útépítés megszokott technológiája, a hengerelt útalap készítése során jóvátehetetlen sérüléseket okozhat.

Kommentár az egészségügyi törvényhez

A kommentár segít áttekinteni a betegjogoktól a népegészségügyi tevékenységeken és az egészségügyi szolgáltatók rendszerén keresztül az orvostudományi kutatásokig az egészségügyhöz köthető legfontosabb tárgykörök elveit, összefüggéseit és jogalkalmazási gyakorlatát.

Szerzők: dr. Dósa Ágnes, dr. Hanti Péter, dr. Kovácsy Zsombor

Megrendelés >>

A biztos és helyettese mindezek miatt felkéri a közpénzek felhasználásáért felelős hatóságokat, tegyék lehetővé, hogy a vis maior helyzetre való tekintettel a beruházó – számára anyagilag hátrányos következmények nélkül – felfüggeszthesse az építkezést annak érdekében, hogy a tervek módosításával az út a középkori műemléket kikerülve épülhessen meg.

A biztos és helyettese felkérik Bonyhád város önkormányzatát és polgármesterét, hogy saját egyedülálló kulturális örökségük megóvása érdekében keressen olyan szakmai megoldást, amely időt ad a középkori emlék feltárására és lehetővé teszi megőrzését és bemutatását.

A biztos és helyettese felkérik az örökségvédelmi hatóságot, hogy fontolja meg a régészeti lelőhely védettségét célzó eljárás megindítását

A biztos és helyettese felkérik az illetékes kormányhivatalt, hogy a szükséges engedélyek kiadásakor az Alaptörvény P) cikk értelmében kiemelt figyelmet szenteljenek az egyedülálló nemzeti örökség megóvásának.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.