Középkori templomért emeltek szót


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bonyhád mellett az útépítés során egyedülálló középkori templomromot találtak. Az útépítő cég a romok elfedésére törekszik, az alapvető jogok biztosa szót emelt.


Az alapvető jogok biztosa és a jövő nemzedékek érdekeinek képviseletét ellátó helyettese felkérik az illetékes döntéshozókat és szakhivatalokat, kövessenek el mindent annak érdekében, hogy a Bonyhád városában útépítési munkálatok közben az elmúlt héten feltárt gótikus plébániatemplom páratlanul értékes maradványai megőrizhetők legyenek, és feltárható, kutatható, megismerhető állapotban megmaradjanak – olvasható az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala honlapján.

A városi elkerülő út építése közben feltárt, az iszaptakarás miatt egyedülállóan érintetlen állapotban, a későbbi korok által ki nem fosztott, el nem hordott templomrom a barokk korban újjáépült város egyedüli középkori emléke, egyben a nemzet kulturális örökségének kiemelt fontosságú épített emléke, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az Alaptörvény P) cikke értelmében az állam és mindenki kötelessége.

A beruházó önkormányzat és a kivitelező az idő szorításában, a pénzügyi támogatással való elszámolás kényszerétől szorongatva a romok elfedésére törekszik, ami az útépítés megszokott technológiája, a hengerelt útalap készítése során jóvátehetetlen sérüléseket okozhat.

Kommentár az egészségügyi törvényhez

A kommentár segít áttekinteni a betegjogoktól a népegészségügyi tevékenységeken és az egészségügyi szolgáltatók rendszerén keresztül az orvostudományi kutatásokig az egészségügyhöz köthető legfontosabb tárgykörök elveit, összefüggéseit és jogalkalmazási gyakorlatát.

Szerzők: dr. Dósa Ágnes, dr. Hanti Péter, dr. Kovácsy Zsombor

Megrendelés >>

A biztos és helyettese mindezek miatt felkéri a közpénzek felhasználásáért felelős hatóságokat, tegyék lehetővé, hogy a vis maior helyzetre való tekintettel a beruházó – számára anyagilag hátrányos következmények nélkül – felfüggeszthesse az építkezést annak érdekében, hogy a tervek módosításával az út a középkori műemléket kikerülve épülhessen meg.

A biztos és helyettese felkérik Bonyhád város önkormányzatát és polgármesterét, hogy saját egyedülálló kulturális örökségük megóvása érdekében keressen olyan szakmai megoldást, amely időt ad a középkori emlék feltárására és lehetővé teszi megőrzését és bemutatását.

A biztos és helyettese felkérik az örökségvédelmi hatóságot, hogy fontolja meg a régészeti lelőhely védettségét célzó eljárás megindítását

A biztos és helyettese felkérik az illetékes kormányhivatalt, hogy a szükséges engedélyek kiadásakor az Alaptörvény P) cikk értelmében kiemelt figyelmet szenteljenek az egyedülálló nemzeti örökség megóvásának.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 13.

A kiváló jogi szolgáltatás alap – ehhez kell további értéket hozzáadni

A világon mindenhol, így Magyarországon is versenyhátrányba kerülhetnek (és valószínűleg kerülnek is) azok a munkavállalók, akik nem akarják vagy nem képesek használni a mesterséges intelligenciát – erre hívja fel a figyelmet a Magyar Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss tanulmány.

2024. június 13.

Elutasította az Emberi Jogok Európai Bírósága Karsai Dániel beadványát

Június 13-án, csütörtökön hozott ítéletet az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) Karsai Dániel, a gyógyíthatatlan ALS-ben szenvedő alkotmányjogász ügyéről. Karsai amiatt indított keresetet, mert szerinte sérülnek az egyéni jogai Magyarországon, amiért nem rendelkezhet saját életvégi döntéséről.