Lemezkiadók jogi eljárást indítottak két gépi-zenegeneráló startup ellen


Az Amerikai Hanglemezipari Szövetség (RIAA) június huszonnegyedikén jelentette be a Sony Music Entertainment, a Universal Music Group és a Warner Records kiadók által a Suno és az Udio mesterségesintelligencia-zenegenerálók elleni jogi kereset megindítását. Szerzői jogok megsértésére hivatkoznak, mert a két MI-startup engedély nélkül használta Chuck Berry és Mariah Carey munkáit.

A Suno AI elleni keresetet bostoni szövetségi bíróságon, az Udio AI-t fejlesztő Uncharted Labs ellenit New Yorkban adták be.

Mikey Shulman, az MIT-nak (Massachusetts Institute of Technology) is otthont adó Cambridge-i (Massachusetts állam) Suno AI vezérigazgatója elmondta, hogy a technológiát teljesen új outputok generálására, nem pedig már meglévő tartalmak memorizálására és „visszaböfögésére” tervezték. Eleve nem teszi lehetővé a felhasználóknak a konkrét előadókra történő hivatkozást.

A vezérigazgató hozzáfűzte, hogy ezt megpróbálta elmagyarázni az érintett kiadóknak, de azok jóhiszemű megbeszélés helyett visszatértek a régi módszerhez, az ügyvédekhez.

Az Udio AI nem reagált a keresetre.

Mitch Glazier, a RIAA elnök-vezérigazgatója szerint a zeneipar már együttműködik felelős mesterségesintelligencia-fejlesztőkkel, a „művészek életművéből másoló, azokból profitot termelő, és mindezt tisztességesnek tartó, licenc nélküli szolgáltatások, mint a Suno és az Udio viszont mindannyiunk számára megkérdőjelezik a valóban innovatív MI ígéretét.” 

Az MI használata a zeneipar egyik legforróbb topikja, a kreatív lehetőségektől főként a szerzői jogokig egyre dühödtebb viták tárgya. Első szövetségi államként, márciusban Tennessee fogadott el az alkotókat az MI potenciális veszélyeivel szemben megóvni hivatott törvényt. Lényege, hogy az MI engedély nélkül ne utánozhassa művészek hangját.

Áprilisban kétszáznál több művész írt alá MI-fejlesztőcégeket, platformokat és szolgáltatókat a technológia törvénytelen felhasználására figyelmeztető nyílt levelet.

Forrás: https://jelenbolajovobe.blog.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.