Lépett a Hatóság: tanúsítási rendszert kapnak az internetre csatlakozó elektronikai eszközök


Világszerte több mint 17 milliárd IoT eszköz van használatban. Ezek között számos olyan háztartási termék található, melyek folyamatosan adatot gyűjtenek a felhasználókról, ezért ezen eszközök jelentős kiberbiztonsági kitettséget jelentenek.


Releváns jogszabályhely:

10/2024. (VIII. 8.) SZTFH rendelet az IoT-eszközök nemzeti kiberbiztonsági tanúsítási rendszeréről


Az IoT-eszközök (Internet of Things) olyan „intelligens” elektronikai eszközök, amelyek képesek beépített érzékelőkkel adatokat gyűjteni, illetve információkat – internet alapú hálózaton – egy másik eszközzel megosztani. Ide tartoznak a fogyasztói eszközök (pl.: okosórák, okosizzók, robotporszívók), az okosmérők, a napelemes rendszerek inverterei, a hálózati eszközök, továbbá az ipari vezérlő rendszerek.

Az IoT-eszközök nemzeti kiberbiztonsági tanúsítási rendszeréről szóló 10/2024. (VIII.8.) SZTFH  rendelet célja, hogy biztosítsa az állampolgárok, a gazdálkodó szervezetek és az állami szervek IoT-termék beszerzése során hozott döntéseinek támogatását, és az eszközök összehasonlíthatóságát a tanúsítási rendszerben meghatározott megbízhatósági szintek alapján. A tanúsítási rendszer „alap”, „jelentős” és „magas” megbízhatósági szintre vonatkozóan tartalmaz követelményeket.

Az értékelést „alap” megbízhatósági szinten a gyártó önmaga is elvégezheti (megfelelőségi önértékelés), „jelentős” és „magas” megbízhatósági szinteken értékelést csak az SZTFH által nyilvántartásba vett megfelelőségértékelő szervezet végezhet. A tanúsítás önkéntes, azaz bármely gyártó, fejlesztő cég alkalmazhatja, és ha megfelel a kritériumoknak, használhatja a tanúsításról szóló jelölést (matricát).

Forrás: SZTFH


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.