Negyvenezer diák a Nyitott bíróság programban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Nyitott bíróság program 2012 novemberi indulása óta több mint negyvenezer általános, középiskolai és a felsőoktatásban tanuló diák vett részt az igazságszolgáltatást bemutató rendezvényeken – közölte az Országos Bírósági Hivatal (OBH) szerdán, amikor a programról tanácskoztak a Magyar Igazságügyi Akadémián.


Az OBH elnöke, Handó Tünde által meghirdetett program célja, hogy az igazságszolgáltatást közelebb hozza az iskolásokhoz. A diákok iskolai foglalkozásokon előadásokat hallgathatnak az igazságszolgáltatásról, bírósági sétákra is mehetnek, és részt vehetnek tárgyalásokon, börtönlátogatásokon, perszimulációkon.

Az előadások nagy hangsúlyt fektetnek a fiatalkori áldozattá válás, a fiatalkorú bűnözés, az internetes bűncselekmények, a kábítószerrel visszaélés vagy éppen a diákság jogainak és a munka világába való belépésének a kérdéseire. Az érdeklődők a bíróságokon tárgyalásokat, ítélethirdetéseket láthatnak, a felnőtt korú tanulók pedig büntetés-végrehajtási intézményekbe is ellátogathatnak.

Az ÚJ Jogtár bemutatja: Ügyvédreggeli 2014.         Készüljünk együtt a Ptk. jelentős változásaira!

2014. 06. 27.:  Új cégjogi szabályok – Dr. Hámori Andrea

2014. 09. 12.:  Újdonságok a polgári perjog területén – Dr. Sántha Ágnes

2014. 10. 03.:  Vállalkozási szerződések – Dr. Barta Judit

2014. 11. 07.:   Vezető tisztségviselők felelőssége az új Ptk.-ban – Dr. Gárdos Péter

2014. 12. 05.:   Adásvételi szerződések – Dr. Kisfaludi András

Helyszín: Hilton Budapest Westend, 1062 Budapest Váci út 1-3.

A távlati tervek között szerepel, hogy a tantervbe is beépüljenek a jogi alapismeretek, mert ma már a mindennapi élethez nélkülözhetetlen a polgári jog, a munkajog, a cégjog, a bank- és biztosítási jog vagy éppen a szabálysértési jog elemi szintű tudása.     

A program egyik fontos célkitűzése a fiatalok körében bemutatni és népszerűsíteni a bírósági mediációt (közvetítést) és a helyreállító igazságszolgáltatást, azaz azt, hogy a felek a drága és időigényes bírói utat csak a legszükségesebb esetekben vegyék igénybe.

A Nyitott bíróság programba a szervezők egyre több iskolát szeretnének bevonni. Tavaly országszerte több mint harmincezren, idén az első negyedévben pedig már tízezren vettek részt a rendezvényeken, és csaknem félezer bíró, bírósági titkár, fogalmazó foglalkozott velük – olvasható a közleményben.

A program sikerét az is bizonyítja, hogy nemzetközi szinten érdeklődnek iránta, hasonló programot terveznek indítani például Olaszországban, Romániában és Bulgáriában – írták.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Kibervédelem az Európai Unióban – új páneurópai gyakorlatok

A kibervédelem és kiberbiztonság egyre fontosabbá válik az emberek, vállalatok és államok számára. Az IMF legfrissebb jelentése szerint globálisan az elmúlt évben 12 milliárd USD veszteség érte a vállalatokat és egyéneket a nem megfelelő biztonság miatt.

2024. július 3.

Megjelentek a NIS2 szabályozásához kapcsolódó rendeletek

A Magyar Közlöny 68. számában két olyan rendelet is megjelent, amelyet már nagyon vártak a magyar információbiztonsági ipar szereplői. Mindkettő a NIS2 szabályozáshoz kapcsolódik, az egyik az auditorokkal szemben támasztott követelményekről, a másik az információs rendszerek biztonsági osztályba sorolásáról szól.