Október végéig 27 ezer céget alapítottak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kis mértékben visszaesett a cégalapítási kedv idén az elmúlt évihez képest – derül ki A Wolters Kluwer Kft. és a Napi.hu által üzemeltetett Céginfo.hu adatbázisából. Főleg az új kft.-k számában volt jelentős visszaesés, a betéti társaságok népszerűsége viszont nagyot nőtt. Havonta átlagosan csaknem 2700 társas vállalkozás működése kezdődött el idén, főként április-májusban indult sok cég. Az idei legnagyobb tőkéjű cég egy 8 milliárdos ingatlankezelő, de a vállalkozások négyötödének jegyzett tőkéje az 1 milliót sem haladja meg.


Az év első tíz hónapjában 26 722 társas vállalkozás kezdte el a tevékenységét, ami 5,5 százalékkal, csaknem 1600-zal kevesebb az egy évvel korábbinál. Tavaly október végéig ugyanis még 28 304 céget hoztak létre. A Céginfo.hu adataiból az látszik, hogy az új részvénytársaságok száma enyhén, az új kft.-ké jelentősen visszaesett az előző évhez képest.

Tavaly tíz hónap alatt 27 377 kft. kezdte meg tevékenységét – vagyis több a 2013-as összes cégalapításnál –, míg idén október végéig csaknem ötezerrel kevesebb, csupán 22 451 (ez 18 százalékos visszaesés). Az új részvénytársaságok száma 308-ról 299-re csökkent (3 százalékkal kevesebb), az új betéti társaságoké viszont 374-ről mintegy hétszeresére, 2578-ra nőtt.

A Céginfo.hu adatai szerint idén főleg tavasszal ugrott meg a cégalapítási láz. Áprilisban csaknem 3200, májusban több mint 3600 vállalkozás indult el. Ugyanakkor az év közepétől észrevehetően hanyatlik a cégalapítások lendülete (a grafikonon ezt jelzi a sötétkék színű trendvonal). Július óta csak egy hónapban haladta meg a 2500-at az új vállalkozások száma, és a Céginfo.hu-ban már csak 1613 olyan vállalkozás szerepel, amit októberben hoztak létre (igaz, ez a szám később még emelkedhet, ugyanis a társaságok egy részének bejegyzése, jellemzően adminisztratív okok miatt, akár hónapokig is elhúzódhat).

 

Az, hogy a magyar gazdaság súlypontja a közép-magyarországi térségre koncentrálódik, az új cégek számán is meglátszik. Csak a fővárosban 10 772 cég alakult eddig idén, vagyis a vállalkozások 40 százalékát budapesti székhellyel hozták létre (az utolsó, október havi adatok ugyanilyen arányt mutatnak). Ha ehhez hozzáadjuk a 3263 Pest megyei székhelyű új gazdasági szervezetet, az látható, hogy a központi régióban alakult minden második cég (52,5 százalék). Régiós összevetésben az Észak-Alföld a második 2707 új céggel, alig megelőzve a Dél-Alföldet (2512), míg a legkevesebb új társaságot a Dél-Dunántúlon jegyezték be (1609). A fővároson és Pest megyén kívül további három olyan megye van, ahol tíz hónap alatt ezernél több gazdasági szervezetet hoztak létre, mindhárom a Dunától keletre fekszik. Kettő az észak-alföldi régióban (Hajdú-Biharban 1146, míg Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 1117 társaság alakult), míg a dél-alföldiben: Bács-Kiskun megyében 1045 vállalkozást hoztak létre október végéig. A dunántúli megyék közül Fejérben alakult a legtöbb cég (863).

Az ország legkisebb megyéi közé tartoznak a lista másik végén szereplők: Nógrádban csak 272 vállalkozást hoztak létre tíz hónap alatt – vagyis kevesebb, mint napi egyet –, míg Tolnában 325 alakult. Ötszáznál kevesebb céget alapítottak Vas és Békés megyében is.

Jogszabályváltozások 2014

Átfogó, a legfrissebb változásokat bemutató, ingyenes konferenciát rendezünk az ügyvédi hivatásrend tagjai számára a legnagyobb érdeklődésre számot tartó területek változásait ismertetve.

Program:

  • 9:30-9:40          Megnyitó    Dr. Réti László, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke
  • 9:40-11:00        Az új Polgári Törvénykönyvhöz kapcsolódó jogalkotás előadó: Dr. Gárdos Péter ügyvéd, Gárdos – Füredi – Mosonyi-Tomori Ügyvédi Iroda
  • 11:15-12:00     A Közbeszerzést érintő változások 2013/2014 előadó: Dr. Kovács László, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Közbeszerzés-stratégiai és Tájékoztatási Főosztály, főosztályvezető-helyettes
  • 12:00-13:00     Adóváltozások 2014 előadó: Dr. Varga Árpád, Nemzeti Adó- és Vámhivatal, elnökhelyettes

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Jelentkezés és regisztráció itt

 

Ha a tőke szerint nézzük a cégalapításokat, továbbra is az alacsony tőkéjű társaságok létrehozása a jellemző. Október végéig csupán tíz, vagyis átlag havi egy olyan vállalkozás alakult, amely jegyzett tőkéje legalább 1 milliárd forint (ebből hét van a fővárosban, valamint egy-egy esztergomi, győri és mohácsi társaság van a listán), miközben 26 187 új vállalkozás tőkéje nem érte el az 5 milliót, és ebből 22 311-é az 1 milliót sem (ez 83,5 százalékos arány).

A legnagyobb tőkével idén alapított vállalkozás viszont valójában nem új cég. A Demján Sándor érdekeltségébe tartozó ingatlanportfólió egyik legjelentősebb budapesti darabját, a West Endet idén tavasztól új cég működteti – ez a 8 milliárdos jegyzett tőkével létrehozott West End Magyarország Ingatlanhasznosító Zrt.

(Az Adó Online kiadója is a Wolters Kluwer Kft. – a szerk.)

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. június 13.

Az EU-bíróság 200 millió eurós bírság megfizetésére kötelezte Magyarországot az uniós bevándorlási politika megsértése miatt

Az Európai Unió Bírósága 200 millió euró (mintegy 80 milliárd forint) megfizetésére kötelezte Magyarországot, mert „nem tartja tiszteletben” az uniós jogszabályokat, egyebek között a nemzetközi védelem megadására és a jogellenesen tartózkodó unión kívüli országok állampolgárainak visszatérésére vonatkozó eljárások területén.

2024. június 13.

Ezúttal a román társhatóság járt el a Médiatanács jelzése nyomán

Több rádiós frekvencia használatára kiírt pályázati eljárásban is eredményt hirdetett a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa június 11-i ülésén. A testület ugyanezen a napon értesült a román tárhatóság döntéséről, amelyben a Médiatanács jelzésére figyelmeztetésben részesített egy, a joghatósága alá tartozó médiaszolgáltatót helytelen korhatári besorolás alkalmazása miatt.

2024. június 13.

Több százmillióval károsította meg ügyfeleit egy jogász

Jogosulatlan pénzügyi tevékenység, üzletszerűen elkövetett sikkasztás és pénzmosás miatt vádat emelt a Kecskeméti Járási Ügyészség egy jogásszal szemben, aki 36 ügyfelét 380 millió forinttal károsította meg azáltal, hogy a bedőlt hiteleik rendezésére átvett összegeket ellopta.