Platform-munkavállalók: a Tanács a munkakörülményeik javítását célzó új szabályokat fogadott el


Az Európa Tanács új szabályokat fogadott el, melyek célja, hogy javítsák annak a több mint 28 millió munkavállalónak a munkakörülményeit, akik digitális munkaplatformokon keresztül vállalnak munkát az EU-ban.

platformalapú munkavégzésről szóló irányelvnek köszönhetően az emberierőforrás-gazdálkodás során átláthatóbbá fog válni az algoritmusok használata. Az irányelv biztosítani fogja, hogy az automatizált rendszereket képzett személyzet ellenőrizze, valamint hogy a munkavállalóknak joguk legyen megtámadni az automatizált döntéseket.

Segíteni fogja továbbá a platformalapú munkát végző személyek foglalkoztatotti jogviszonyának helyes meghatározását. Ez lehetővé teszi majd számukra, hogy élhessenek az őket megillető munkavállalói jogokkal. A tagállamok a jogrendszereikben bevezetik a munkaviszony jogi vélelmezését azokban az esetekben, amikor bizonyos, ellenőrzésre és irányításra utaló tények kerülnek megállapításra.

A következő lépések

Az irányelvet mind a Tanács, mind az Európai Parlament aláírja. Ezután kihirdetik majd az EU Hivatalos Lapjában, azt követően pedig hatályba lép. A tagállamoknak két év áll majd rendelkezésükre, hogy az irányelv rendelkezéseit a nemzeti jogukba átültessék.

Háttér

A Bizottság 2021. december 9-én tette közzé a javaslatát. A foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős miniszterek a 2023. június 12-i ülésükön megállapodtak a Tanács általános megközelítéséről. Az Európai Parlamenttel 2023. július 11-én kezdődtek meg a tárgyalások, amelyek 2024. február 8-án megállapodással zárultak.

Forrás: europa.eu


Kapcsolódó cikkek

2024. október 16.

Éjjeli betörésnél a támadó leszúrása esetén a védekező jogos védelemre hivatkozhat

Az elmúlt másfél évtizedben gyökeres fordulatot vett a jogos védelem megítélése. Alapjog lett a személy, illetve tulajdona ellen intézett, vagy az ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárítása. A büntető törvénykönyv 2013 nyarától bevezette az úgynevezett szituációs jogos védelmet, amely alapján például ha egy éjjeli lakásbetörésnél a védekező leszúrja a támadót, aki emiatt életét veszti, akkor a védekező jogos védelemre hivatkozva mentesülhet a büntetőjogi felelősség alól.