Regionális igazságügyi szervezet jön Budapestre


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tavalyi év kiemelkedő jelentőségű nemzetközi eseménye volt a hazai igazságszolgáltatás életében, hogy az Országos Bírósági Hivatal és az Országos Bírói Tanács részvételével 2014. május 12-13-án Bukarestben megalakult a Balkáni és Euro-mediterrán Térség Igazságügyi Tanácsainak Hálózata. A 300 millió embert felölelő Balkáni és Euro-mediterrán Térség Igazságügyi Tanácsainak Hálózata 2015. május 27-29. között, ünnepélyes keretek között tartotta meg jubileumi, 10. Közgyűlését.


A konferencia során két szekcióban folyt a munka. Elsőként a Hálózat tagjainak bírói tanácsait mutatták be. A magyar igazságszolgáltatási szervezeti modellt dr. Simon Levente OBT tag ismertette. A második szekcióban a bírák fegyelmi felelősségéről esett szó, valamint bemutatták az egyes tagállamok Etikai Kódexeit is.

A rendezvényen beszédet mondott dr. Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke is, aki kiemelte, hogy az évenként publikált európai igazságügyi eredménytáblán a magyar igazságszolgáltatás folyamatosan javítja pozícióit, a legtöbb mutatóban – így az igazságszolgáltatás függetlensége vonatkozásában is – a tagállamok első harmadában foglal helyet.

Beszédében hangsúlyozta, hogy az egymás iránti nyitottság, együttműködési készség példaértékű megnyilvánulása a Hálózat létrejötte és az elmúlt években mutatott szervezeti erősödés.

Jogesetelemzés felsőfokon

Valós munkaügyi jogvitás ügyek feldolgozása dr. Berke Gyula, dr. Pál Lajos, dr. Lőrincz György és Tálné dr. Molnár Erika közreműködésével.

2015. június 9. – Best Western Hotel Hungária, Budapest

További részletek és jelentkezés>>

Kiemelte, hogy az egyes igazságszolgáltatási szervezeti modellek értékelésekor figyelembe kell venni a helyi jogtörténeti és társadalmi környezetet is. A Hálózatban kifejtett szakmai munka, együttműködés célja nem az uniformizálás, hanem egymás „Jó gyakorlatainak” átvétele.

A szakmai tanácskozást követően a szervezet belső működését érintő döntéseket hozott a Közgyűlés. A Hálózat megválasztotta első elnökét Gjin Gjoni bíró úr személyében, aki az Albán Köztársaság Legfelsőbb Igazságügyi Tanácsának tagja.

Döntés született Koszovó tagfelvételi kérelméről, az öttagú végrehajtó bizottság tagjairól, és a Titkárság székhelyéről is.

A magyar igazságszolgáltatási szervezet kiemelkedő diplomáciai sikere, hogy a Hálózat székhelye és Titkársága Budapestre kerül. A Hálózat első elnöke ünnepélyes székfoglalójában kiemelte annak szimbolikus jelentőségét, hogy a fenti döntéseket egyhangúan, ellenszavazat és tartózkodás nélkül hozták meg a tagok.

(Forrás: OBH hírlevél)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Kibervédelem az Európai Unióban – új páneurópai gyakorlatok

A kibervédelem és kiberbiztonság egyre fontosabbá válik az emberek, vállalatok és államok számára. Az IMF legfrissebb jelentése szerint globálisan az elmúlt évben 12 milliárd USD veszteség érte a vállalatokat és egyéneket a nem megfelelő biztonság miatt.

2024. július 3.

Megjelentek a NIS2 szabályozásához kapcsolódó rendeletek

A Magyar Közlöny 68. számában két olyan rendelet is megjelent, amelyet már nagyon vártak a magyar információbiztonsági ipar szereplői. Mindkettő a NIS2 szabályozáshoz kapcsolódik, az egyik az auditorokkal szemben támasztott követelményekről, a másik az információs rendszerek biztonsági osztályba sorolásáról szól.