Rosszul intubálta betegét a nyíregyházi altatóorvos
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Jogerősen egy év két hónap, végrehajtásában két év próbaidőre felfüggesztett fogházbüntetésre ítélte a Nyíregyházi Törvényszék pénteken azt az altatóorvost, aki még 2016-ben egy műtét során gondatlanságból rosszul intubálta meg a betegét, az idős nő emiatt kómába esett és később meghalt.
A másodfokú bíróság Horváth Géza bíró vezette büntetőtanácsa helybenhagyta a Nyíregyházi Járásbíróság 2019 májusában meghozott végzését, amelyben a vádlottat halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt marasztalta el.
Az elsőfokú bíróság a férfit két évre eltiltotta az aneszteziológiai orvosi foglalkozás végzésétől és előzetes mentesítésben részesítette.
A tényállás szerint a 68 éves asszonyt inkontinenciaproblémája miatt 2016. május 18-án műtötték meg a nyíregyházi kórházban. A beteg altatását a vádlott és asszisztensei végezték, a beavatkozáshoz szükséges lélegeztető csövet az orvos gondatlanságból a légcső helyett a nyelőcsőbe vezette le, hibáját viszont nem vette észre. A fellépő nehéz légzése miatt a beteg gyógyszereket kapott, de állapota nem javult, oxigénhiányos állapotba került, keringése összeomlott és tíz perc után újra kellett éleszteni.
A rosszul elhelyezett tubust az időközben a műtőbe érkező másik aneszteziológus vette észre, ő cserélte ki és tette az eszközt a légcsőbe. A sikeres újraélesztés ellenére a beteg kómába esett, amelyből nem nyerte vissza eszméletét, 2017. március 11-én meghalt a kórházban.
A vádlott az eljárás során végig tagadta bűnösségét és vitatta, hogy a műtét során bármilyen szabályszegést elkövetett volna. A férfi és ügyvédje az elsőfokú bíróság ítélete ellen az eljárás megismétlése, valamint felmentés miatt jelentett be fellebbezést, de mindkét indítványt elutasította a másodfokú bíróság.
Az ítélet indoklásában elhangzott, téves lélegeztetés történt és téves diagnózist állított fel a vádlott, valamint a nyilvánvaló jelek ellenére nem ellenőrizte az eszköz helyes helyzetét.
Egy gyakorlott orvosnak már hallgatózással észlelnie kellett volna a tubus rossz elhelyezését, a vádlott azonban az ennek ellenőrzésére szolgáló kapnográf műszer jelzéseit sem vette figyelembe – mondta a bíró.
Horváth Géza megjegyezte, az elsőfokú bíróság körültekintően felderítette az ügyet, a szakértői véleményeket és a bizonyítékokat helyesen értékelte, emiatt a törvényszék nem látta szükségesnek a további bizonyítást, vagy az eljárás megismétlését, ugyanakkor a vádlott felmentését sem tartotta indokoltnak.
Mivel az elsőfokú bíróság a vádlottat előzetes mentesítésben részesítette, orvosként – az aneszteziológia területét kivéve – tovább dolgozhat.
Az ítélet jogerős.
(MTI)