Tanácsot adott az AB-nek Patyi
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A Nemzeti Választási Bizottság elnöke szerint egyszerre kellene dönteni az AB-nek két kvótareferenderumos beadványról.
Az Alkotmánybíróságnak (AB) az alaptörvényből fakadó együttműködési kötelezettség alapján egyszerre kell döntenie a kvótareferendum ügyében benyújtott mindkét beadványról, arról, amelyik a kérdést hitelesítő határozatot támadja, és arról, amelyet az Országgyűlés népszavazást elrendelő határozata ellen nyújtottak be – mondta a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elnöke az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában.
Patyi András kifejtette: az Országgyűlés már elrendelte a népszavazást a kormány által kezdeményezett kérdésben, de ezt a határozatot megtámadták az Alkotmánybíróság előtt. Az Ab-nek 30 napja van a döntése meghozatalára.
E hónap végéig az Alkotmánybíróságnak döntenie kell az Országgyűlés népszavazást elrendelő határozatának alkotmányosságáról – mondta, hozzátéve, ha a bíróság úgy látja, nem volt jó a döntés, akkor megsemmisíti és az Országgyűlést új eljárásra utasíthatja.
|
Friss hírek, szakmai cikkek, bírósági döntések, jogszabályfigyelő.
Kéthetente megjelenő hírlevelünkben összefoglaljuk az elmúlt időszak aktuális változásait, válogatunk értékes szakmai tartalmainkból, valamint tájékoztatjuk a legújabb szakirodalmakról, szolgáltatásokról, képzésekről.
Feliratkozás >>
|
Az NVB elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy ezzel párhuzamosan magát a népszavazási kérdést hitelesítő bizottsági döntést helybenhagyó kúriai határozatot is megtámadták az Alkotmánybíróságon.
Ennek elbírálására külön határidőt a törvények nem szabnak, de az Alaptörvényből fakadó általános együttműködési kötelezettség alapján az Alkotmánybíróságnak egyszerre kell a két kérdést eldöntenie. „Nem lehet az, hogy elengedi az országgyűlési határozatot, majd néhány hónap múlva kiderül, a kérdés eleve nem volt jó” – szögezte le Patyi András.
Hozzátette: ebből következik, hogy az Alkotmánybíróságnak egyszerre kell döntenie a kérdés és az elrendelés sorsáról.
A kormány népszavazási kérdése úgy szól: „Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?”
(MTI)