Távmeghallgatás: bírósági tárgyalások határok nélkül


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tanúk és büntetés-végrehajtási intézetben lévő fogvatartottak távmeghallgatására is lehetőség nyílik a bíróságok fejlesztésével. Az Országos Bírósági Hivatal stratégiai célkitűzéseinek egyike a bírósághoz való hozzáférés egyszerűsítés. E cél egyik újabb állomása a távmeghallgatási rendszer kiépítése, melynek segítségével a bíróságok a tárgyalóteremben fizikailag jelen nem lévő személyeket is meghallgathatják. 


A modern videó-kommunikációs technológiát az országban először az Egri Törvényszék épületében építették ki és 2018. május 24-én szimulált tárgyaláson mutatták be. A mai napon továbbá megtörtént a távmeghallgatási rendszer első éles használata, azt egy feltételes szabadságra bocsátás tárgyában indult büntetés-végrehajtási ügyben alkalmazták. A bíró a Heves Megyei Büntetés-végrehajtási Intézettel kialakított videokonferenciás kapcsolat létesítését követően hallgatta meg a büntetés-végrehajtási intézetben tartózkodó elítéltet. A meghallgatás tökéletes kép- és hangminőségben zajlott le.

A modern technológia bevezetését egyebek mellett az új eljárási törvények is indokolták. A 2018 júniusában hatályba lépő új büntetőeljárási törvény ugyanis bizonyos esetekben kötelezővé is teszi a telekommunikációs eszközök használatát. Mindez indokolt többek között a védett személyek, vagy különleges bánásmódot igénylő sértettek, például fiatalkorúak esetében is, annak érdekében, hogy nyugodt körülmények között, a vádlottól távol, egy külön teremben tehessék meg vallomásukat. A projekt során kiépített technikai eszközök kiváló minőségben közvetítik a felvételeket, akár egy bűnjel vagy fénykép apró részletére is rá lehet közelíteni. 

A technikának több előnye is van. Költséghatékony, ugyanis az így meghallgatott tanúk útiköltséget takaríthatnak meg azzal, hogy a tartózkodási helyükhöz közeli bíróságon tesznek vallomást. Továbbá miként azt az első éles alkalmazás is igazolta megnyílt arra a  lehetőség, hogy a büntetés-végrehajtási intézetekből a vádlottakat nem kell őrök kíséretében a tárgyalás helyszínére szállítani. 

A rendszer emellett egyéb területeken is alkalmazható. Amikor a távmeghallgatásra alkalmas tárgyalótermekben épp nem zajlik tárgyalás, akkor azt a bíróságok értekezletek, képzések megtartására is használhatják, az ott lévő eszközök segítségével videó-konferencia keretében. 

(birosag.hu)

[htmlbox beszedleiro]

Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.