KIM: újabb egyszerűsítések segíthetik a gyermekes családok életkezdését és lakhatását
Újabb egyszerűsítések segíthetik a gyermekes családok életkezdését és lakhatását – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM).
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Első fokon tizenegy év fegyházra ítélte Portik Tamást felbújtóként elkövetett minősített emberölés miatt a Prisztás-gyilkosság ügyében a Fővárosi Törvényszék. A másodrendű vádlott tettesként 10 évet kapott, a harmadrendű vádlottat felmentették.
A több mint másfél évtizeddel ezelőtti gyilkosságra az ügyészség szerint Portik Tamás adott utasítást. Az ügy hátterében kölcsönügyletekkel kapcsolatos elszámolási vita állhatott. A vádlottak az eljárás során tagadták bűnösségüket.
A vádirat szerint Portik Tamás, aki 1994 és 2000 között – az olajügyletekkel kapcsolatba hozott – Energol Rt. igazgatója volt, a cég tevékenysége révén jelentős vagyont szerzett, és nagy befolyásra tett szert az alvilágban.
Portik Tamás egy időben a legkeresettebb magyar bűnözők listáját vezette. A hatóságok őt gyanúsítják a Prisztás-gyilkosság mellett a négy halálos áldozatot követelő 1998-as Aranykéz utcai robbantással és Seres Zoltán, illetve testőre 1999-ben Tahitótfaluban történt meggyilkolásával.
A Prisztás-gyilkosság ügyében a vádhatóság szerint az áldozatot P. Tamás ismerőse, vádlott-társa, F. Ferenc csalta a III. kerületi Ladik utcába 1996. november 1-jén, ahol P. Tamás testőre, az ügyben szintén megvádolt H. István pisztollyal fejbe lőtte Prisztást. A vádlottak az eljárás során tagadták bűnösségüket.
A büntetőperben felvonultatott terhelő bizonyítékok között voltak védett tanúk, akik másfél évtizeddel ezelőtt P. Tamás környezetében voltak, továbbá olyan büntetett előéletű emberek, akik korábban összeütközésbe kerültek a vádlottal. A védet tanúkat a bíróság egy másik helyiségéből zárt láncú videorendszeren eltorzított képpel, hanggal hallgatták meg, de előfordult, hogy P. Tamás a nevén szólította az addig anonim tanút.
Portik Tamás az ítélethirdetéskor (Fotó: MTI)
A kecskeméti maffiaperben 2006-ban jogerősen 12 év fegyházra ítélt, majd büntetése félbeszakítása miatt szabadlábra kerülő R. László és más büntetett előéletű személyek egybehangzóan számoltak be arról, hogy 1999-ben a belvárosban két alkalommal is autóba ültették őket, csuklyát húztak a fejükre és egy Budapest környéki házba vitték őket, ahol P. Tamás elmondta nekik, hogy az ő utasítására ölték meg Prisztást, illetve két másik embert, majd megeskette őket, hogy erről soha nem beszélhetnek.
Több tanú beszélt arról, hogy P. Tamás magas szintű rendőri kapcsolataival dicsekedett. Az egyik védett tanú szerint a vádlott azzal fenyegette: ha bemegy a rendőrségre, hogy beszéljen, még ki se jön, és ő már tudja, miről beszélt a rendőröknek. Továbbá P. Tamás el tudta intézni, hogy senki ne kérdezze a tanút a vádbeli cselekményekkel kapcsolatban másfél évtizeden át, egészen a magas rangú rendőri korrupció gyanújával V. László és társai ellen folyó nyomozás megindulásáig.
Több tanú a váddal egyezően azt adta elő, hogy tudomása szerint P. Tamás ölette meg Prisztást, ám a vádtól eltérően végrehajtóként nem H. Istvánt, hanem Jozef R. szlovák állampolgárt jelölte meg, aki ellen több büntetőeljárás van folyamatban, például Fenyő János médiavállalkozó 1998-ban történt meggyilkolása, illetve az Aranykéz utcai robbantás miatt.
(Forrás: MTI)
Újabb egyszerűsítések segíthetik a gyermekes családok életkezdését és lakhatását – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM).
Megjelent az MNB rendelet, amely bemutatja, hogy a lakásvásárlók, épírkezők, otthonukat felújítók milyen feltételekkel kaphatnak 2025-től energiahatékony ingatlanra 10% önerő mellett lakáshitelt. Az előzetes várakozásoknak megfelelően bizonyos esetekben a jövedelmet is nagyobb mértékben terhelheti meg a kölcsön törlesztőrészlete – olvasható a Bankmonitor közleményében.
A lakosság háromnegyede nincs tisztában azzal, hogy milyen jogai vannak, ha esetleg letartóztatnánk, házkutatást tartanának nála vagy beidéznék gyanúsítottként a hatóságok egy bűncselekmény kapcsán – mutat rá a Ragány Ügyvédi Iroda és az Opinio piackutató közös reprezentatív felmérése, olvasható a Jogászvilághoz eljuttatott közleményben.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!