Új helyre költözik több bírósági szervezet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az elmúlt 50 év legjelentősebb beruházása keretében az igazságszolgáltatás komolyságát, méltóságát és tekintélyét kifejező épületegyüttesben kap helyet a Budapest Környéki Törvényszék, a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság, a Budakörnyéki Járásbíróság, illetve a Fővárosi Törvényszék Szabálysértési Csoportja, a Fővárosi Törvényszék Végrehajtó Irodája, valamint a Fővárosi Törvényszék Közjegyzői Irodája.


A 1071 Budapest, Városligeti fasor 9-13. száma alatti ingatlant – a volt BM Kórház épületét – a 1328/2012. (IX.7.) Kormányhatározat adta az Országos Bírósági Hivatal vagyonkezelésébe. A projektet ezt követően a kabinet nemzetgazdasági és nemzetbiztonsági szempontból kiemelt beruházássá minősítette – derül ki az Országos Bírósági Hivatal közleményéből.

Az egykori kórházat 2008-ban zárták be és ürítették ki, jelenleg üresen áll. A volt BM Kórház – kezdetben Korvin Ottó Kórház – épületei különböző időszakban épültek. A dr. Herczel Manó Fasor Szanatórium 1949-ben kezdte meg működését, 1951-ben készült el a Grünwald szanatórium, 1968-ban épült a hatemeletes kórházi hotelszárny, a hátsó szárnyat pedig 1981-ben nyitották meg. A meghatározó épületeken kívül, az évek folyamán további kisebb jelentőségű épülettel, toldalékkal bővült a hasznos alapterület.

Az épületek műszaki állapota is különböző minőségű, ezért az ingatlanokat át kell alakítani és fel kell újítani. A tervezésnél és a kivitelezésnél alapvető szempont, hogy az épület-együttes harmonikusan illeszkedjen a környezetébe, ugyanakkor technikailag és küllemében is megfeleljen a XXI. század szellemének és elvárásainak. Összesen ugyanis 748-an dolgoznak majd itt, és napi szinten körülbelül ezer ügyfél fordul majd meg a bíróságokon.

Az ingatlan-együttes része egy fallal lekerített, bauhaus stílusban épült villa is, amely a Bajza utca 10. szám alatt található. Az épületet 1936-ban Fischer József, európai hírű építész tervezte. A kórház időszakában gyermek-rendelőként működött. A Fischer villa, amely a jövőben reprezentatív vendégfogadóként funkcionál majd, műemléki védettséget élvez: az építészettörténeti kutatásokon alapuló rekonstrukció és a korhű berendezés alkalmassá teszi exkluzív vendégek elszállásolására.

Technikai adatok:

  • a Városligeti fasor és Bajza utca kereszteződésénél található telken jelenleg 12 db, részben egymáshoz kapcsolódó, épület áll
  • összes nettó szint-területük 25.452 m2
  • a beruházás becsült költsége: 15 Mrd ft.
  • a beruházás várható befejezése: 2016. második félév

Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.