Újabb volt náci lágerőrök ellen emeltek vádat
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Egy 92 és egy 93 éves német állampolgárságú vádolnak közreműködéssel több száz rab meggyilkolásában.
Vádat emeltek szerdán Németországban a lengyelországi Sztutowo (Stutthof) térségében működtetett egykori náci koncentrációs tábor két őre ellen.
A dortmundi ügyészség egy 92 és egy 93 éves német állampolgárságú, Észak-Rajna-Vesztfália tartományi illetőségű férfit vádolt meg azzal, hogy 1942 és 1945 között a náci párt önkéntesekből álló fegyveres szervezete, az SS őrszolgálatot teljesítő tagjaiként közreműködtek a stutthofi tábor több száz rabjának meggyilkolásában.
Az ügyészség szerint a tábort működtető gépezetben betöltött funkciójukból adódóan mindketten bűnrészesek a táborban elkövetett gyilkosságok valamennyi típusában, így a gázkamra révén végrehajtott emberölésekben és más módszerekkel elkövetett tömeges kivégzésekben, valamint a lágerbe hurcolt emberek halálra dolgoztatásában és éheztetésében. A vád szerint mindketten ismerték a tábor működését, és ezzel a tudattal végezték őrszolgálati tevékenységüket.
[htmlbox eu_jog_alkalmazasa]
A két férfi tagadja a több száz rendbeli emberölésben bűnrészesség vádját.
A stutthofi koncentrációs táborba hurcolt mintegy 110 ezer ember közül nagyjából 60 ezren haltak meg.
A dortmundi ügyészség a nemzetiszocialista diktatúra idején elkövetett bűncselekmények feltárásával megbízott speciális szövetségi ügyészség (ZSt) észak-rajna-vesztfáliai kirendeltségeként járt el a két egykori lágerőr ellen.
A ZSt évtizedekig nem kezdeményezett vádemelést lágerőrök ellen, mert úgy látta, hogy nincs esély elmarasztaló ítélet kiharcolására. A fordulatot John Demjanjuk, a sobibóri koncentrációs tábor őrének ügye hozta meg. Egy müncheni bíróság 2011-ben öt év börtönre ítélte az időközben elhunyt lágerőrt, bűnrészesnek találva őt 27 ezer zsidó foglyának meggyilkolásában. Bár a vádlott aktív közreműködése a gyilkosságokban nem nyert bizonyítást, a bíróság megállapította, hogy felvigyázói munkaköréből szükségszerűen következik, hogy köze volt foglyok halálához.
Az ítélet szemléletváltáshoz vezetett a német igazságszolgáltatásban, és a ZSt valamennyi ismert élő lágerőr ügyében vizsgálatot kezdett.
(MTI)