Uniós bíróság: jelentős a szankciókkal kapcsolatos jogviták száma


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Érdemben, három év alatt 3 százalékról több mint 11 százalékra emelkedett tavaly az ukrajnai háború okán elfogadott a korlátozó intézkedésekkel kapcsolatos uniós jogviták aránya – derült ki az Európai Unió luxembourgi székhelyű bíróságának 2022-es igazságügyi statisztikákat rögzítő jelentéséből.

Az uniós bíróság jelentése szerint az Európai Unió Bíróságára és Törvényszékére az elmúlt öt év folyamán a beérkezett ügyek számának jelentős, 21 százalékos emelkedése figyelhető meg. A két igazságszolgáltatási fórumra 2022-ben érkezett ügyek száma hasonló volt a megelőző év adataihoz, tavaly 1710 ügy érkezett, szemben a 2021-es 1720 üggyel.

Az elbírált ügyek számát illetően közölték: 2022-ben a bíróság és a törvényszék összesen 1666 ügyet tudott befejezni, ami megfelel az elmúlt évek átlagának.

Az eljárások időtartamát illetően a jelentésből kiderült, a bíróság elé került ügyek egyre nagyobb számban vetnek fel érzékeny és összetett kérdéseket, ennek ellenére az eljárások teljes időtartama (16,4 hónap) hasonló maradt a megelőző év során mért időtartamhoz (16,6 hónap). Az ítélettel vagy végzéssel befejezett ügyek esetében ez az időtartam 16,2 hónap lett tavaly, szemben a 2021-es 17,3 hónappal – írták.

Az előzetes döntéshozatali ügyek elbírálásának átlagos időtartama valamivel hosszabb lett (17,3 hónap), szemben a 2021-es 16,7 hónappal. Az előzetes döntéshozatal iránti kérelmek eredetét illetően közölték: 2022-ben a német (98), az olasz (63), a bolgár (43), a spanyol (41) és a lengyel bíróságok (39) terjesztették a legnagyobb számú előzetes döntéshozatal iránti kérelmet az uniós bíróság elé. A dokumentumból kiderült, hogy Magyarország tavaly 20 előzetes döntéshozatal iránti kérelmet terjesztett az uniós bíróság elé.

A koronavírus-járvánnyal összefüggő egészségügyi válsághelyzettel kapocslatos azon ügyek után, amelyek a 2021-es évet jellemezték – állami támogatásokkal, közbeszerzésekkel, kereskedelempolitikával, közegészségüggyel, dokumentumokhoz való hozzáféréssel és közszolgálattal kapcsolatos ügyek, a 2022-es évet leginkább azon korlátozó intézkedésekkel kapcsolatos jogviták képezték, amelyeket az Európai Unió az ukrajnai háború okán fogadott el. A korlátozó intézkedésekkel kapcsolatos jogviták 103 új üggyel a 2022-ben érkezett összes ügy 11,4 százalékát tették ki, szemben a 2021-es 4,8 százalékkal és a 2020-as 3 százalékkal.

Az állami támogatások területén nem kevesebb mint 68 ügy érkezett az uniós bírósághoz, szemben a 2021-es 46 üggyel. Ezzel szemben visszaesés tapasztalható az új keresetek számában a szellemi tulajdonjog (270 ügy, szemben a 2021-es 308-cal), és a közszolgálat területén (66 ügy, szemben a 2021-es 81-gyel) – írták.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága