Uniós főtanácsnok: nem sért uniós jogot az adós elleni végrehajtás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nem ütközik uniós jogba a magyarországi fogyasztói hitelszerződéseknek az a kikötése, amely szerint az adós tartozásának összegét a pénzintézet egyoldalú nyilatkozata állapítja meg, és erről olyan közjegyzői okirat állíttatható ki, amellyel az adóssal szemben végrehajtási eljárás indítható – ismertette az uniós főtanácsnok indítványát az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága csütörtökön.

Az ügy előzménye, hogy egy magánszemély lakásvásárlás céljából devizahitel-szerződést kötött egy magyarországi székhelyű bankkal. A szerződés szerint az adós tartozásának mindenkori összegét a pénzintézet a saját nyilvántartásain és könyvein alapuló egyoldalú nyilatkozata állapítja meg. E nyilatkozatról olyan közjegyzői okirat állíttatható ki, amellyel az adóssal szemben végrehajtás indítható.

Az érintett magánszemély később keresetet indított annak megállapítása érdekében, hogy a kölcsönszerződés említett feltétele tisztességtelen és hátrányos-e. A bank vitatja az adós keresetében megfogalmazott állításokat.

Gerard Hogan ír uniós főtanácsnok indítványában megállapította, hogy az uniós irányelv nem írja elő, hanem csak lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy megtiltsák az ilyen feltétel alkalmazását. Hangsúlyozta: az a körülmény, hogy egy szerződési feltételt nem világosan és érthetően fogalmaztak meg, nem jelent külön alapot e feltétel tisztességtelenné nyilvánítására. Véleménye szerint a bank nem köteles tájékoztatni a fogyasztót a szerződésük valamely feltételének értelmezésére vonatkozó, ellentmondó bírói gyakorlatáról.

Álláspontja szerint az uniós irányelv kizárja az olyan szerződési feltételt, amelynek az a hatása, hogy a hitelfelvevőt korlátozza vagy elzárja valamely vitarendezési módtól, jelen ügyben azonban úgy tűnik, hogy a vitatott szerződési feltétel nem tekinthető tisztességtelennek. Az idézett feltételt akkor lehetne tisztességtelennek tekinteni, ha fogalmilag jelentős egyenlőtlenséget idézne elő a felek szerződésből eredő jogaiban és kötelezettségeiben.

Az uniós főtanácsnok feladata, hogy – pártatlanul és függetlenül eljárva – a rábízott ügy jogi megoldására vonatkozó javaslatot terjesszen az uniós bíróság elé. Véleménye nem köti a bíróságot, de a végső ítélet az esetek jelentős részében egybeesik azzal.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.