A szakmaiság talaján kell állni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Beszélgetés dr. Bajáky Tamás ügyvéddel, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökségi tagjával


Harmadik generációs ügyvédként automatikus választás volt a jogi pálya?

Számomra egyértelmű volt, hogy ügyvéd leszek. Nagyapám Miskolcon volt ügyvéd. Édesapám, dr. Bajáky Gábor 45 éve dolgozik az ügyvédi pályán, szintén Miskolcon. A nővérem is jogász végzettségű, Németországban dolgozik jogi területen. Nem erőltették a családban, hogy ügyvéd legyek. A pályaválasztás vélhetően abból eredt, hogy már gyerekkoromban sok időt töltöttem édesapám irodájában, és az a környezet, a szemközti bírósággal, ügyészséggel, amiben felnőttem, olyan jogi klímát alkotott, ami mélyen befolyásolta a szakmai választásomat. Pályafutásomat Budapesten, a Czeglédi és Társai Ügyvédi Irodában kezdtem dr. Czeglédi László és dr. Frank Andrea kitűnő ügyvédek mellett, akiktől nagyon sokat tanultam. A saját irodámat is ott alapítottam, majd 2002-ben önállósodtam, jelenleg Budapesten a Bajáky és Társa Ügyvédi Irodát vezetem. Főként büntető, polgári és társasági joggal foglalkozom, de nagyon közel áll hozzám a sportjog is. Édesapámtól számos szakmai tanácsot kaptam, egy-egy érdekes ügyben kikértem a szakmai véleményét. Tőle etikát is tanultam, hogy mit jelent a másik kolléga tisztelete. A kollegialitás nem az egymással való harcot jelenti, hanem egymás tiszteletét és segítését. 2014-től vagyok tagja a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökségének, ahol szintén ezt az álláspontot képviselem, az igen kiváló és nagy tekintélyű kollegáim között.

Bajáky Tamás (Fotók: Déri-Krizsán Anita)

Az ügyvédkedéssel párhuzamosan a sport is jelentős szerepet játszott és játszik az életében. Több sportágban jeleskedett, jelenleg aktívan futballozik, 1998 óta tagja a Magyar Ügyvéd Labdarúgó Válogatottnak.

Gyerekkoromban ifjúsági aranyjelvényes válogatott voltam alpesi sízésben, kétszer szereztem országos bajnoki címet. A miskolci Földes Ferenc Gimnázium NB II-es kosárlabda csapatának kapitánya voltam, azután – rövid ideig – a Miskolci Egyetem ifjúsági és NB II-es csapatában kosárlabdáztam. Ezt követően a foci lépett be az életembe. Egy ideig a BEAC Budapest I. osztályú játékosa voltam, majd a jogi egyetem után közel két évig az ausztriai FC Wacker Innsbruck Athletik Club csapatában fociztam. A Magyar Ügyvéd Labdarúgó Válogatottal 2006-ban Spanyolországban, az ügyvédválogatottak világbajnokságán első helyezést, míg 2000-ben Marokkóban, 2002-ben pedig Máltán második helyezést értünk el. 2007-től 2014-ig a Magyar Labdarúgó Szövetség Igazolási és Vitarendezési Bizottságának voltam az elnöke, és tagja vagyok a Magyar Atlétikai Szövetség Fegyelmi Bizottságának is. 2011-ben Görögországban az U18-as labdarúgó válogatott delegációvezetője voltam. Ugyanabban az évben a Győri ETO FC ügyében én képviseltem a Magyar Labdarúgó Szövetséget Svájcban az UEFA előtt. A sporttól nagyon sok jót kaptam, és azt igyekszem vissza is adni. A sport kapcsán találtam rá a legtöbb barátomra és ismerősömre. A mozgás a munka mellett jó kikapcsolódás. Mostanában szeretek golfozni is, részt vettem az Ügyvéd Golf Kupán, amit nagyon előremutató és szép kezdeményezésnek tartok.

Említette, hogy sportjoggal is foglalkozik. Feltörekvő jogág a sportjog?

Részt vettem az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán a sportjog oktatásában, jelenleg pedig a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karától kaptam felkérést. Fájlalom, hogy a sportjogot – ami nagy gyűjtőága a jognak, hiszen megtalálható benne a gazdasági, büntetőjogi, polgári jogi, munkajogi terület is – Magyarországon nem kezelik megfelelő szinten. A sportjogi oktatás a mai napig „mostohagyerek”, holott megérdemelné, hogy komolyabban foglalkozzanak vele. A sportjogi szakjogász-képzés elindítása az egyetemeken bíztató, de aki nem dolgozik benne, csak nagy vonalakban szerez ismereteket. A sportjog egyben összetett és bonyolult jogágazat, ami egyre jobban fejlődik, jelentős potenciállal bír, de nagy felelősséggel is jár, például a sportszerződések elkészítésénél, a jogügyletek megkötésénél.

Mit jelent tartalmilag ügyvédnek lenni?

Régebben zártabb volt a jogászi létszám, sőt maga a rendszer, ezáltal jobban ismerték egymást a kollégák, jobban odafigyeltek egymásra. Manapság ez hiányzik, és azért lett mára lényegesebb szerepe az ügyvédi kamarák által szervezett programoknak – legyen az szakmai továbbképzés, sport-, zenés vagy egyéb szórakoztató rendezvény –, hogy ebben a rohanó világban a kart, a kollégákat még jobban összekovácsolja. Az ügyfeleimmel három nyelven kommunikálok a praxisomban. A média által felkapott ügyekben is megjelenek időnként, de azt gondolom, hogy meg kell maradni ügyvédnek a szakma talaján és nem szabad elvinni az ügyvédi munkát a bulvár irányába. Ezt tanultam, ezt láttam.

Bajáky Tamás
1998-ban az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán diplomázott. 1999-ben az Innsbrucki Egyetem Német Nyelvszakán szerzett diplomát, majd ezt követően elvégezte az ingatlanközvetítő és -szakértő szakképesítést.
2003 óta vezeti a Bajáky és Társa Ügyvédi Irodát. Szakterülete a büntetőjog, a polgári jog, a társasági jog és a sportjog.
2002-től a Horizont Lions Club alapítója. 2007-től 2014-ig a Magyar Labdarúgó Szövetség Igazolási és Vitarendezési Bizottságának elnöke, 2008. szeptembertől a Magyar Atlétikai Szövetség Fegyelmi Bizottságának tagja.
2014-től tagja a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökségének.
Szabadidejében sportol, futballozik, síel, golfozik. A kortárs festészet nagy kedvelője. Beszél angolul és németül.

Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.